Strona główna Emiraty w Pigułce Historia Życie Beduinów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Życie Beduinów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

1111
życie beduinów w zjednoczonych emiratach arabskich

Historia ZEA jest bardzo różnorodna i wciągająca, pełna opowieści o koczowniczych Beduinach, którzy kiedyś zamieszkiwali ten region. Beduini zawsze byli, są i będą nieodłączną częścią regionu i jego dziedzictwa. Słyną ze swojego wyjątkowego, koczowniczego trybu życia na pustyni i niezłomnej zaradności. Przez wieki przetrwali niedobory wody i innych zasobów, aby stworzyć życie pełne prostych, ale pięknych tradycji. Słyną z honoru, gościnności i odwagi. Poniżej dowiedz się więcej jak wyglądało życie Beduinów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

HISTORIA BEDUINÓW

Historia ZEA sięga okresu Beduinów. Archeologiczne dowody wskazują, że pasterze Beduini mieszkali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Osiedlili się na terenie bagien namorzynowych w Dubaju między 2500 a 3000 pne i zajmowali się uprawą palmy daktylowej. To jeden z ciekawszych faktów z historii Dubaju. Zgodnie z historycznymi faktami Abu Zabi, dwa popularne obszary tego emiratu – Umm Al Nar i Jebel Hafeet – były również domem dla plemion beduińskich w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Przez wieki Beduini przenosili się z jednego miejsca na drugie w regionie w koczowniczych cyklach, w poszukiwaniu wody, żyznej ziemi i odpowiednich warunków pogodowych.

życie beduinów w zjednoczonych emiratach arabskich
Beduini podczas ceremonii ślubnej, ZEA

W ZEA pomimo jałowego klimatu i ograniczonych zasobów Beduini prowadzili w Zjednoczonych Emiratach Arabskich spokojny i koczowniczy tryb życia. Pomimo swojej ciągłej mobilności, a może właśnie dzięku niej, podejmowali kroki, aby zapewnić sobie jedzenie, schronienie i rozrywkę.

hymn zjednoczonych emiratów arabskich

Jak powstał hymn Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Hymn Zjednoczonych Emiratów Arabskich miał być początkowy tylko instrumentalny. Dowiedz się więcej jak to było.

historia flagi zea

Flaga ZEA: Historia i znaczenie kolorów

Flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest źródłem wielkiej dumy dla Emiratczyków. Ale co ona znaczy i jak powstała? Jaka jest historia flagi ZEA? Czytaj dalej:)

STYL ŻYCIA BEDUINÓW

PRZETRWANIE NA PUSTYNI

Beduini mieszkali w namiotach na pustynnym terenie ZEA. Namioty Beduinów mogły mieć od dwóch do pięciu sekcji (znanych jako Bawahir), z różną liczbą podpierających je słupów. Im większa liczba przegród i żerdzi w namiocie, tym bogatszy był właściciel. Prawdziwe namioty beduinów były średniej wysokości i wykonane z włosia koziego, wielbłąda lub owczego. W niektórych przypadkach do uformowania dachu namiotu używano długich pasów (shiqaq). Tworząc namioty zadbano o dobór materiału, który wytrzyma sezonowe i ekstremalne warunki pogodowe. Latem namioty te mogły wyciągać powietrze z wnętrza i powodować efekt chłodzenia, a także stawać się wodoodporne i ciaśniejsze, gdy padał deszcz lub śnieg podczas zimy.

RĘKODZIEŁO

Beduini wytwarzali buty i torby ze skór zwierzęcych, głównie kóz i wielbłądów. Podczas gdy buty chroniły ich przed gorącym piaskiem pustyni, torby pomogły im przechowywać mleko, wodę i wiele produktów mlecznych. Dodatkowo używali sierści zwierzęcej do produkcji dywaników, koców, wielbłądów, końskich pułapek i dywanów o skomplikowanych wzorach i pięknych wzorach kolorów. Tkanie dywanów Beduinów to rzemiosło, które wciąż jest żywe. Ponadto tradycyjna forma haftu Al-Sadu lub Sadu jest przez nich ręcznie tkana.

NAWYKI ŻYWIENIOWE W JEDZENIU I PICIU

Beduini spożywali głównie ryż i potrawy z mąki, a także delektowali się herbatą i kawą, orzechami, suszonymi owocami i kozim mięsem. Gotowali jedzenie na ogniskach. Popularnym napojem wśród społeczności było mleko Goal, spożywane po ugotowaniu go z tymiankiem i solą jako przyprawa. Ponadto, robili masło (zibdeh) i maślankę (laban), ubijając mleko w woreczku ze zwierzęcej skóry. Następnie używali maślanki do produkcji gęstego sera i masła klarowanego (samn).

ODZIEŻ BEDUINÓW

Beduini robili swoje ubrania z wełny zwierząt. Ich ubrania były zarówno praktyczne jak i zaprojektowane tak, aby zapewniały im wygodę w ekstremalnie upalne lato i mroźne pustynne zimy. Podczas gdy mężczyźni nosili luźne białe tuniki z nakryciem głowy i płaszczem, kobiety wolały luźne, zwiewne ubrania ozdobione różnymi wzorami i chronione specjalnym okryciem. Jest to jedna z kluczowych tradycji Emiratów, które nadal są kontynuowane.

ZAINTERESOWANIA I UMIEJĘTNOŚCI

Beduini mieli szerokie wachlarze zainteresowań i umiejętności, ale najpopularniejsze z nich to:

Sokolnictwo

Sokolnictwo to popularny sport kojarzony z Beduinami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podczas polowania wykorzystuje się naturalne zdolności sokołów; ptaki są silne, szybkie i zręczne i były (nadal są) wykorzystywane jako niezbędne i skuteczne narzędzie łowieckie. W ten sposób zaczęto trenować i oswajać dzikie sokoły dla własnego użytku. Te sokoły były używane do polowania min. na zające i ptaki.

Beduin z sokołem, ZEA

Wyścigi wielbłądów

Wielbłądy były nie tylko źródłem pożywienia i mleka dla beduinów, ale także wykorzystywano je jako zwierzęta wyścigowe i na pokazach. W tamtych czasach odbywało się wiele wyścigów wielbłądów i konkursów piękności. Nawet dzisiaj tradycja wyścigów wielbłądów w Dubaju wywodzi się właśnie z oryginalnej kultury Beduinów. Aby doświadczyć kwintesencji życia Beduinów, udaj się na pustynię Al Marmoom w Dubaju. Od wyścigów wielbłądów po obserwacje gwiazd – warto się tam wybrać.

życie beduinów w zjednoczonych emiratach arabskich
Beduini podczas wyścigów wielbłądów,ZEA

Poezja Nabati

Znana jako „poezja ludzi” lub „poezja Beduinów” nabati to krajowa forma poezji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Poezja Nabati ma wieloletnią tradycję sięgającą stuleci. Składająca się z wierszy podobnych w rymie, metrum i temacie, ta poezja była integralną częścią kultury Beduinów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Poezja Nabati w ZEA znana jest z prostoty i szczerych wyrażeń. Jest nadal praktykowana przez wielu poetów. Obecny władca Dubaju – Szejk Mohamed Bin Rashid, często publikuje wiersze nabati.

CZYTAJ WIĘCEJ:HISTORIA ZEA

LOKALNE PRZEPISY I ZWYCZAJE W ZEA

KULTURA I TRADYCJE BEDUINÓW

Lojalność

Beduini są znani z lojalności i honoru. Mają silny kompas moralny, który czyni ich lojalnymi i wiernymi swoim rodzinom, klanom i plemionom. Podczas gdy Beduini mieli w obowiązku utrzymanie rodziny (polowali, handlowali i chronili rodzinę), kobiety zajmowały się domem. Od członka lub plemienia Beduinów zawsze oczekiwano lojalności, synowskiej i rodzinnej pobożności.

Gościnność

Gościnność była jedną z kluczowych cech Beduinów. Traktowali gości z najwyższym szacunkiem, dzielili się z gośćmi jedzeniem, kawą, daktylami i suszonymi owocami. Gość mógł liczyć na traktowanie z pełną troską i spełnienie każdej jego potrzeby przez gospodarza. Jest to tradycja, która jest dziś podtrzymywana we współczesnym życiu Emiratów.

Kilka ciekawostek z życia Beduinów

  • Beduini uwielbiają kawę. Zazwyczaj podawano dwa rodzaje kaw: Qahwa sada (zwykła) i Qahwa helwe (słodka)
  • Beduini są również znani jako „ludzie z namiotów”
  • Znani są także pod nazwą Bedu (jak często sami siebie określają)
  • W ZEA wciąż mieszka grupa Beduinów, którzy kontynuują styl życia przodków

Na tym kończy się ten króki przewodnik po życiu Beduinów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.Temat ten zawsze mnie fascynował odkąd zamieszkałam w Dubaju, także spodziewajcie się więcej postów na ten temat.

Do poczytania!

Podobało Ci się? Super:) Pin it!

5 2 votes
Article Rating
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
2 lat temu

Hey Dzieki! Mega ciekawy post!