Rękodzieło w ZEA: Tradycyjna Sztuka Talli

450
tradycyjna sztuka talli

To tradycyjne rękodzieło, przekazywane z matki na córkę, tworzy piękne, misterne tkaniny, które można wykorzystać do ozdabiania wszelkiego rodzaju odzieży damskiej

TRADYCYJNA SZTUKA TALLI W ZEA

Haft jest bardzo rozpowszechnionym rzemiosłem – praktykują go rzemieślnicy i rzemieślniczki z większości krajów świata. Ale tradycyjny haft talli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich znacznie różni się od innych technik haftu.

Emiraty do dziś zachowały tę tradycję i nadal ją popularyzują we współczesnym świecie – modne dodatki ozdobione ręcznie robionymi talli można także znaleźć w wielu drogich europejskich butikach. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że twoja torebka lub pasek są ozdobione haftem talli.

CO TO JEST TALLI?

Słowo „Talli” jest pochodzenia tureckiego i oznacza „błyszczącą nić”

Talli to rzemiosło ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w którym rodzaj warkocza jest tkany ręcznie, przy użyciu techniki takiej jak koronka klockowa. W dawnych czasach rzemiosło to praktykowały w domu emiratki, które ozdabiały kołnierzyki, obszycia i mankiety odzieży.

Żywe kolorowe nici bawełniane są splatane razem z syntetycznymi metalicznymi nićmi, takimi jak złoto lub srebro, znanymi jako khosa w arabskim dialekcie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

JAK POWSTAJE TALLI?

Podobnie jak w przypadku koronki klockowej, do zaplatania używa się poduszki. W zależności od złożoności wzoru, kobieta pracująca na pojedynczym kawałku Talli użyje 8-50 daharów (szpulek), aby utrzymać równoważną liczbę nici, z którymi pracuje.

Każda poduszka jest osadzona na metalowym stojaku zwanym Kajoojah. Zwykle kobiety w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które praktykują Talli, siedzą na podłodze z kajooją i poduszką przed nimi.

Plecionki Talli pierwotnie używały prawdziwej srebrnej lub złotej nici, aby stworzyć główny element tych skomplikowanych wzorów, które zostały następnie połączone z nićmi z czystej bawełny w różnych kolorach, które biegły wzdłuż krawędzi kawałka. Z tego połączenia powstawał piękny ubiór na wesela lub inne uroczyste okazje.

Dziś prawdziwe srebrne i złote nici zostały zastąpione wersjami syntetycznymi (khoosa). Oprócz srebra najpopularniejsze kolory Talli to czarny, zielony, czerwony i biały.

POPULARNE WZORY

Wzory Talli opierają się na elementach środowiska naturalnego, takich jak flora, fauna czy zwykłych przedmiotach gospodarstwa domowego.

Niektóre popularne wzory Talli to Fankh Al Bateekh (kawałek arbuza), który ma równoległe ukośne kształty, które przywołują nasiona arbuza powtórzone w środkowej części tkaniny.

Sayer Yaay (wchodząc i odchodząc) mówi o metodzie użytej do stworzenia tego wzoru kreskowania, w którym pojedyncza srebrna nić jest przepuszczana tam iz powrotem.

Bu Khostain (podwójna nić) jest również nawiązaniem do techniki użytej do tkania tego wzoru, który tworzy szeroką srebrną wstęgę biegnącą po środku tkaniny. Do wykonania wzoru używa się tylko dwóch daharów (szypułek) z syntetycznej srebrnej nici.

Bu Khosa (pojedyncza nić) używa tylko jednego dahary do stworzenia srebrnego paska, o połowie szerokości Bu Khostain, na środku tkaniny.

Czy wiedziałeś? Bu Khosa to jedna z najprostszych form Talli, jednak stworzenie jednego metra tej tkaniny zajmuje do trzech godzin.

TALLI DZIŚ

Rękodzieło Talli to jedna z takich perełek kultury Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która zanika w wyniku modernizacji.

Jednak wysiłki Rady Rzemiosła Współczesnego Irthi (Contemporary Crafts Council) w ZEA aktywnie go ożywiają. Irthi ma siedzibę nie w Dubaju, a w Sharjah. To właśnie to miasto zostało ogłoszone przez UNESCO w 2014 roku, kulturalną stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

I to właśnie w Sharjah rzemiosło Talli zostało wskrzeszone przez Radę Rzemiosła Współczesnego Irthi.

Tradycyjnie Emiratki praktykowały Talli w zaciszach swoich domów. Z biegiem czasu sztuka Talli wymarła z powodu uprzemysłowienia i ery masowo produkowanych haftów i tekstyliów. Jednak wysiłki Irthi zaowocowały wzmocnieniem pozycji tego tradycyjnego rzemiosła.

Obecnie Irthi zatrudnia ponad 40 kobiet-rzemieślników w ramach programu rozwoju społecznego, kierowanego i wspieranego przez żonę Władcy Sharjah, szejkę Jawaher Bint Mohammed Al Qasimi, która jest też założycielką i patronem Irthi. Rzemieślnicy produkują obecnie ponad 50 stylów i kolorów Talli.

Nie będzie błędem stwierdzenie, że Talli jest bogatym symbolem kultury ZEA, podtrzymywanej dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i zainteresowaniu emirackich matek oraz roli różnych organizacji, które pragną jej kontynuacji.

Pojawia się też coraz więcej projektantów Emirackich, którzy sztukę Talli wykorzystują w swoich kolekcjach. Khalid Shafar to jeden z nich. Kolejnym z nich jest Altalli, który projektuje tradycyjne stroje dla Emiratek z elementami Talli. Lista ta jest długa i stale się powiększa, ale o tym napewno jeszcze napiszę w innym poście.

silhouette of buildings

Dubaj: darmowe atrakcje kulturalne

Chciałbyś odwiedzić Dubaj ale obawiasz się, że może to trochę nadszarpnąć Twoje finanse? Nic mylnego… W Dubaju dużo do zrobienia jest całkiem za darmo. W poniższym poście znajdziecie 10 kulturalnych darmowych rzeczy do zrobienia w Dubaju. Wkrótce kolejne posty na ten temat.

MENASA CZYLI TALLI NA EXPO 2020

To właśnie na EXPO kilka dni temu zetknęłam się z ze sztuką Talli i postanowiłam ją wam przybliżyć.

W ramach programu artystycznego i kulturalnego Expo od 2019 r. MENASA (po arabsku „platforma”) gromadzi prace ponad 40 lokalnych i międzynarodowych projektantów z ZEA. Wyselekcjonowana kolekcja na światowe targi opowiada historie inspirowane ZEA, z przedstawicielami wszystkich siedmiu Emiratów.

Ma na celu identyfikację, opiekę, promocję i prezentację emirackiego wzornictwa i rękodzieła poprzez ekskluzywne kolekcje i treści. Odwiedź ich przestrzeń, któa znajduje się na parterze hotelu ROVE, przy Al Wasl Plaza na Expo 2020 i poznaj piękną sztukę Talli. Każdy z wystawionych tam przedmiotów jest na sprzedaż.

A w poniższym filmiku, nakręconym przez MENASA, zobaczyć możecie Emiratki przy tworzeniu Talli a także przepiękne wzory tego unikatowego rzemiosła ZEA.

GALERIA