Dowiedz się więcej o historii tradycji wystrzału armatniego w Dubaju podczas Ramadanu
Miesiąc postu – Ramadan to szczególny czas w Emiratach Arabskich, naznaczony wieloma tradycjami. Jednym ze szczególnie znaczących zwyczajów jest rytualne strzelanie z dział o zachodzie słońca, znane jako 'midfa al iftar’, które można usłyszeć nie tylko w Dubaju, ale i w innych emiratach.
Krótki przewodnik po Ramadanie: Czym jest
Dowiedz się czym jest Ramadan i podstawowe słownictwo z nim związane.
Zawartość strony
HISTORIA WYSTRZAŁU ARMATNIEGO
Oto historia tego kultowego symbolu Ramadanu. Istnieje wiele legend o strzelaniu z armaty w Ramadanie, ale wszystkie one mowią jednoznacznie – tradycja wystrzalu armatniego została zapoczątkowana została zupełnie przypadkowo.
Niektórzy historycy uważają, że zwyczaj ten sięga aż X-wiecznego Egiptu, kiedy kalif z dynastii Fatimidów nakazał umieszczenie armaty na Wzgórzu Muqatam w Kairze, aby wszyscy muzułmanie usłyszeli sygnał do przerwania postu.
Jeszcze inni uważają, iż tradycja ta sięga XV wieku, kiedy sułtan Mumluk w Egipcie chciał przetestować działo, które niedawno zdobył. Tak się złożyło, że wystrzelił działo o zachodzie słońca, a ludzie założyli, że to jego przemyślany sposób poinformowania ich, że mogą przerwać post.
Inna wersja przypisuje zapoczątkowanie tradycji wystrału armatniego, Ismailowi Wspaniałemu, władcy Egiptu i Sudanu pod koniec XIX wieku. Mówiono, że żołnierze czyścili jedno z jego armat, gdy zostało wystrzelone przez pomyłkę. Społeczność zinterpretowała to jako nowy rytuał Ramadan i pogratulowała mu jego geniuszu. Jego córka, księżniczka Fatima, sprytnie wykorzystała pomyłkę ojca i wydała dekret mówiący, że armata będzie zawsze używana do oznaczania iftaru.
Do dziś na płaskowyżu Muqatam, w Kairze, w pobliżu Cytadeli umieszczane jest działo, które ogłasza iftar.
Tym oto sposobem midfa al iftar, jest nadal bardzo lubianym zwyczajem – mimo tego, iż większość muzułmanów ma teraz wygodne aplikacje na smartfony, informujące dokładnie, kiedy mogą przerwać post.
Inne kraje arabskie, takie jak Arabia Saudyjska czy Jemen, także kultywują tą tradycję do dnia dzisiejszego.
TRADYCJA WYSTRZAŁU ARMATNIEGO W EMIRATACH
Tradycja ta rozpoczęła się w ZEA w emiracie Sharjah w 1803 r., za rządów sułtana Bin Saqra. Dubaj podążył za tą tradycją w 1912 roku, za rządów Shaikha Saeeda Al Maktouma.
W latach 60. XX wieku powierzono to ważne zadanie policji, za które do dziś jest odpowiedzialna.
Armaty zostały wprowadzone w 1970 r. w Abu Dhabi, przez ówczesne Siły Obronne. Po latach przery, tradycja ta została ponownie wznowiona w 2014 r.
Dziś, jak już wspomniałam wcześniej, nie ma potrzeby, aby znaczyć koniec postu wystrzałem z armaty. Aczkolwiek tradycja ta na stałe zapisała się już w tradycji Emiratów Arabskich i trudno już wyobrazić sobie Ramadan bez wystrzału armatniego.
ZESPÓŁ ARMATNI
Zespół strzelający z armaty składa się z jednego sierżanta, jednego oficera ruchu i trzech żołnierzy. Przybywają oni na miejsce około godziny przed zachodem słońca. Żołnierz ładuje ładunek ślepy do armaty i ustawia wyłącznik bezpieczeństwa, aby zapobiec wpadkom. Mężczyźni komunikują się przez krótkofalówkę.
Historycznie używano armat wojskowych; obecnie zostały one zastąpione przez działa dźwiękowe. Które to zostały zbudowane w 1945 r. w Wielkiej Brytanii i od tego czasu od dziesięcioleci są używane do ogłaszania czasów modlitwy i iftaru w ZEA. Z zakresem dźwięku 170 decybeli słychać je z odległości 10 km.
GDZIE MOŻNA TO OBEJRZEĆ
Tradycja wystrzału armatniego podczas Ramadanu przyciąga corocznie duże rzesze mieszkańców, ale i turystów w ZEA.
W Dubaju można być świadkiem tego wydarzenia w 6 lokalizacjach, w tym Burj Khalifa, miejsca modlitwy Eid w Al Mankhool i Al Baraha, Fort Island w Madinat Jumeirah i City Walk. W tym roku, w związku z ograniczeniami spowodowanymi Covid-19, miejsca, gdzie wystrzeliwane są armaty w Dubaju to – Al Khawaneej, Atlantis the Palm, Burj Khalifa oraz Al Mankhool.
W Abu Dhabi armaty Ramadanowe wystrzeliwane są min. w tych lokalizacjach – Meczet Szejka Zayeda, Qasr Al Hosn, Park 'Mother of the Nation” ( Matka Narodu)
Mieszkańcy Sharjah mogą także być świadkami tego wydarzenia na nabrzeżu Al Majaz i w Meczecie Szejka Zayeda w Fujairah.
Tradycja ta jest także kontynuowana w pozostałych Emiratach.
Zobacz: Ramadan w Dubaju – Czego należy oczekiwać
Ramadan w Dubaju – Jak się zachować
LOKALIZACJE ARMAT W RAMADANIE 2020
W tym roku, w związku z ograniczeniami spowodowanymi Covid-19, miejsca, gdzie wystrzeliwane są armaty w Dubaju to – Al Khawaneej, Atlantis the Palm, Burj Khalifa oraz Al Mankhool.
W tym roku tradycja ta nie odbędzie się przed publicznością na żywo. Będziemy mogli ją oglądać jedynie przez telewizorem, w zaciszu własnego domu.
Będąc w ZEA w czasie Ramadanu, wybierzcie się do jednej z lokalizacji, aby obejrzeć na żywo tę ponad stuletnią już tradycję.
Podobało Ci się? Super:) Pin it!