System kanalizacyjny w Dubaju – ścieki z Burj Khalifa

2874
ścieki z burj khalifa

Jak wygląda system kanalizacyjny w Dubaju? Czy ścieki z Burj Khalifa są wywożone ciężarówkami?

Mocne pytanie już na samym wstępie, jak i sam tytuł postu. Zarówno w polskich mediach jak i na świecie, temat ścieków z Dubaju a w szczególności, z najwyższego budynku świata Burj Khalifa, pojawia się od czasu do czasu i ża kadym razem wzbudza wiele kontrowersji. W zwiąku z rozpoczynającymi się targami EXPO 2020, temat ten po raz kolejny powraca. Przyjrzyjmy się w poniższym wpisie, czy to napewno jest prawda?

W sieci można znaleźć kilka artykułów i filmów na ten temat, w których twierdzi się, że najwyższy budynek świata, wieża Burdż Chalifa w Dubaju, nie jest połączona z oczyszczalnią ścieków systemem kanalizacyjnym, ale zamiast tego ścieki są transportowane ciężarówkami.

Takie twierdzenia, iż ścieki z Burj Khalifa wywożone są ciężarówkami, padły chociażby w poniższych artykułach:

Jakie wnioski nasuwają się po przeczytaniu powyższych artykułów?

  • Wikipedia, którą wielu podaje za wiarygodne źródło w tym temacie, nie wspomina nic, aby to właśnie Burj Khalifa nie był podłączony do sieci kanalizacyjnej od samego początku. Jest mowa o tym, iż niektóre obszary w Dubaju nie są podłączone do głównej sieci kanalizacyjnej, co miało miejsce jeszcze w 2009 roku.
  • Należy też zwrócić uwagę na fakt, iż liczba odniesień, jakie „fakt” ma w internecie, nie jest wiarygodnym wskaźnikiem jego prawdziwości.
  • Wiele mediów informacyjnych i witryn internetowych rutynowo cytuje swoje materiały źródłowe bez sprawdzania faktów. Historia o ciężarówkach wywożących ścieki z Burj Khalifama w sobie coś z prawdy, ale konkretna teza podniesiona w tytule pytania jest nieprawdziwa. Jedyny poprawny link w pytaniu (a przynajmniej był poprawny w 2015 roku) to link do strony Wikipedii, która z kolei nie wspomina nic o samym Burdż Chalifa.

W książce – Mechanical and Electrical Systems for the Tallest Building/Man- Made Structure in the World: A Burj Dubai Case Study (z ang. Systemy mechaniczne i elektryczne dla najwyższego budynku/konstrukcji stworzonej przez człowieka na świecie: studium przypadku Burj Dubai), czyli studium przypadku Burj Khalifa, wyczytać można:

 Zapewniony jest kompletny system kanalizacyjny, kanalizacyjny i wentylacyjny z armaturą wodno-kanalizacyjną, wpustami podłogowymi i urządzeniami mechanicznymi przystosowanymi do przepływu grawitacyjnego oraz eżektorowym odprowadzeniem do punktu połączenia z miejską kanalizacją miejską. Wykonano kompletny system kanalizacji deszczowej z dachów, pomostów, tarasów i placów w układzie grawitacyjnym do połączenia z miejską siecią kanalizacji miejskiej. 

expo 2020 w dubaju

EXPO 2020 W DUBAJU WYJAŚNIONE

Expo 2020 w Dubaju wyjaśnione czyli wszystko co wiedzieć musisz o tym wydarzeniu. Najważniejsze informacje i najczęściej zadawane pytania.

Ścieki z Burj Khalifa: Studium Plotki

Książka Kate Ascher

Opowieść o Burdż Chalifa niepodłączonym do miejskiej kanalizacji ma swój początek w książce Kate Ascher z 2011 roku, The Heights: Anatomy of a Skyscraper (z ang. Wysokości: Anatomia Drapaczy Chmur). Książka ta jest przewodnikiem po sposobie działania drapaczy chmur. The Heights bada każdy aspekt projektowania, budowy i utrzymania nowoczesnego drapacza chmur, a także osoby, które budują i utrzymują te architektoniczne katedry.

W 2011 roku dziennikarka Terry Gross przeprowadziła wywiad z Kate Ascher do odcinka Fresh Air NPR. Rozmawiano ogólnie o drapaczach chmur, w tym o Burdż Chalifa, a następnie o utylizacji ludzkich odchodów w Dubaju:

GROSS: Tak. Więc wiesz, piszesz, że w Dubaju nie ma takiej infrastruktury kanalizacyjnej do obsługi wieżowców takich jak ten. Więc co robią ze ściekami?

ASCHER: Różnorodne budynki tam [Dubaj]; niektórzy mają dostęp do sieci miejskiej, ale wiele z nich faktycznie używa ciężarówek do odprowadzania ścieków z poszczególnych budynków. A potem czekają w kolejce, aby umieścić go w oczyszczalni ścieków. Jest to więc dość prymitywny system.

Podczas wywiadu Ascher nie twierdziła, że to Burdż Chalifa był czy też nie, podłączony do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Wspomniała o różnorodnych budynkach, ale konkretne twierdzenie, iż jest on jednym z tych budynków, nie padło, ani w książce ani też podczas wywiadu.

Od tego się zaczeło

Konkretne twierdzenie, jakoby ścieki właśnie z Burj Khalifa były wywożone ciężarówkami, zaczęło się od artykułu BoingBoing napisanego następnego dnia po, wyżej wspomnianym wywiadzie z Ascher.

Następnie tą samą retorykę podjęto w słabo zbadanym artykule Gizmodo (link na początku wpisu), który wykorzystał artykuł BoingBoing jako źródło swojego, jeszcze bardziej słabiej zbadanego artykułu. Potem już były kolejne, powielające te same informacje, tą samą retorykę. Nastawione na to, aby się dobrze i licznie, sprzedać.

Czy ścieki w Dubaju były kiedykolwiek wywożone ciężarówkami?

Tak były. W sieci możecie znaleźć min. filmik na you tube (poniżej), przedstawiający pozornie niekończące się linie ciężarówek na ścieki w Dubaju, którego autor twierdzi, że ciężarówki są niezbędne, ponieważ miasto nie ma systemu kanalizacyjnego, który mógłby obsłużyć wszystkie nowe budynki.

Problemy rosnącego miasta

Prawdą jest, że w 2009 roku, kiedy opublikowano materiał wideo, istniejąca sieć kanalizacyjna Dubaju nie radziła sobie, a miasto rosło w takim temie, że wiele budynków i nowych obszarów nie było jeszcze podłączonych do miejskiej sieci kanalizacyjnej. W związku z tym odpady musiały zostać zebrane z tysięcy szamb w całym mieście i przewiezione do jedynej wtedy w okolicy oczyszczalni ścieków Al Awir. Powstawały wobec tego bardzo długie kolejki (jak widać na filmiku), zwłaszcza gdy oczyszczalnia osiągnęła przepustowość. Ze względu na długie oczekiwanie niektórzy kierowcy cystern uciekali się do nielegalnego wysypywania swoich ładunków, min. na pustyni, co powodowało do powstawania nielegalnych wysypisk (a raczej wylewisk) ścieków.

ścieki z burj khalifa
życie beduinów w zjednoczonych emiratach arabskich

Życie Beduinów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Beduini zawsze byli, są i będą nieodłączną częścią regionu i jego dziedzictwa. Słyną ze swojego wyjątkowego, koczowniczego trybu życia na pustyni i niezłomnej zaradności.

tradycyjna sztuka talli

Rękodzieło w ZEA: Tradycyjna Sztuka Talli

Talli, tradycyjne rękodzieło tekstylne, które charakteryzuje się jasnymi kolorami i pięknymi, misternymi wzorami, jest używane od pokoleń w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Sieć kanalizacyjna została rozbudowana w 2009 roku

Jednak od 2009 roku miejskie systemy kanalizacyjne zostały znacznie rozbudowane.

W artykule Gulf Today ze stycznia 2011 r. czytamy:

Sieć kanalizacyjna obejmuje teraz wszystkie obszary Dubaju. Ilość nowo powstałych obszarów w Dubaju, w tym lokalizacje wokół Sheikh Zayed Road, Business Bay, Dubai Marina i Aweer, zostało podłączonych do głównej sieci kanalizacyjnej miasta. Dubai Municipality (DM) twierdzi, że dostawa kanalizacji została zapewniona na całym obszarze miasta wraz z zakończeniem kilku nowych projektów, w tym utworzeniem gigantycznej oczyszczalni ścieków w Jebel Ali za szacunkowy koszt Dhs1 0,55 miliarda.Talib Julfar, dyrektor Wydziału Melioracji i Nawadniania w DM, powiedział, że nowa oczyszczalnia, której druga faza została ukończona w 2010 roku, będzie główną oczyszczalnią ścieków dla miasta w miejscu obecnej oczyszczalni Al Aweer.

Powiedzmy zatem jeszcze raz:

Sieć kanalizacyjna obejmuje teraz wszystkie obszary Dubaju

Biorąc pod uwagę zdumiewająco szybki rozwój Dubaju, problemy związane ze ściekami i inną infrastrukturą mogą nadal powodować problemy w mieście, podobnie jak szybki rozwój miast, w wielu innych częściach świata. Jeśli chodzi o ogromne kolejki tankowców, o których mowa w filmie z 2009 roku, należą już do przeszłości.

Wreszcie, podejmowane przez niektórych komentatorów próby nadania problematyce ścieków w Dubaju rasistowskiego i kulturowego nastawienia są nieszczere i wyrachowane. Awarie infrastruktury nie są bezprecedensowe w szybko rozwijających się miejsach. Sugerowanie, że takie błędy wynikają z tego, że osoby odpowiedzialne należą do określonej rasy lub religii, a zatem brakuje im inteligencji, jest rasistowskim nonsensem. Ale o czymś trzeba przecież pisać?

Co dalej z kanalizacją w Dubaju?

Dubaj planuje w ciągu najbliższych pięciu lat budowę nowej głębokiej kanalizacji tunelowej, która ma kosztować 12,5 miliarda AED, która zastąpi ponad 121 przepompowni ścieków. Nowy system głębokich tuneli wykorzystuje grawitację do zbierania ścieków. Ponadto zatwierdzono projekt rozbudowy oczyszczalni Jebel Ali, który będzie kosztował 1,3 mld AED. Po ukończeniu będzie obsługiwał 1,35 mln osób i zwiększy wydajność zakładu do 675 000 metrów sześciennych dziennie, co stanowi dwukrotność obecnej wydajności.

Historia kupy z Burj Khalifa dobiega końca

Taka to oto, historia kupy z Burj Khalifa. Jak w każdej, podobno, historii ziarenko prawdy się kryje, ale dziw bierze do jakiego rozmiaru zostało to rozdmuchane. Tak, ścieki w Dubaju były wywożone ciężarówkami. Nikt tego nie neguje. Powtarzana, raz za razem, ta sama argumentacja „ktoś coś powiedzial, ktoś coś dodał i musi to być prawda” doprowadziła do tego, że wielu pewnie bało się (wciąż boi) wybrać do Burdż Chalifa. Zatem mowię wam, nie bójcie się:)

Dubaj napewno ma wiele grzeszków na sumieniu i zdecydowanie daleki jest od wypolerowanej instagramowej rzeczywistości, ale jeśli mówimy o nich, mówmy i piszmy rzetelnie i sprawdzajmy fakty.

Dzięki za uwagę x

Sabina

Podobało Ci się? Super:) Pin it!

ścieki z burj khalifa