Ramadan w Dubaju – Jak się zachować?

496
Ramadan w Dubaju

Twój przewodnik do tego, jak zachować się w czasie Ramadanu w Dubaju i w Emiratach Arabskich

Ramadan jest najważniejszym miesiącem w roku dla Muzułmanów. Dlatego też, jeśli udajecie się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w tym czasie, to dobrze by było zasięgnąć co nieco wiedzy na ten temat. ZEA w czasie Ramadanu diametrialnie się zmieniają, wszystko jakby się wycisza i uspokaja. Dlatego przed zaplanowaniem podróży tutaj w tym czasie, zastanów się dobrze czy tego właśnie oczekujesz od swoich wakacji w Dubaju. A może właśnie chciałbyś poznać kraj od tej, nieznanej Ci strony? Jeśli nie masz pojęćia czym jest Ramadan lub wiesz niewiele, zapraszam was do mojego poprzedniego postu, w którym wyjaśniam czym jest Ramadan.

CO ROBIĆ? CZEGO UNIKAĆ?

Jeśli nie pościsz, możesz jeść i pić w zaciszu własnego domu czy też hotelu, a także w wyznaczonych do tego miejscach. Wiele restauracji oferuje takie miejsca, w których ci, którzy nie poszczą, mogą w ciągu dnia zjeść posiłek czy też napić się czegoś. Można także zamówić jedzenie na wynos. W żadnym wypadku Twoje opcje nie będą ograniczone.

 • Publiczne okazywanie uczuć, takie jak przytulanie lub całowanie się nie jest dobrze postrzegane

Trzymanie się za rękę czy też przytulenie kogoś, nie jest zachowaniem, za które ktoś może Ci zwrócić uwagę. Natomiast jeśli chodzi o całowanie czy obściskiwanie, już tak.

 • Nie należy angażować się w żadne agresywne zachowania
 • Nie tańcz, nie graj i nie puszczaj muzyki publicznie. Możesz to robić oczywiście, ale w zaciszu domowym czy hotelowym a muzyki na mieście słuchać ze słuchawkami
 • Zakładaj odpowiednie ubranie, z uszanowaniem tamtejszej kultury i religii. Mężczyźni powinni unikać w tym czasie topów bez rękawów. Kobietom natomiast wypada, aby zakrywać ramiona i kolana
 • Nie przeklinaj
 • Nie odmawiaj gdy ktoś będzie chciał Ci wręczyć prezent lub zaprosić na kolację Ramadanową (Iftar)

Prezenty w Islamie stanowią dużą rolę. Muzułmanie lubią się nawzajem obdarowywać, a także tych, którzy wywodzą się spoza Islamu. Ramadan jest miesiącem szczególnej troski Muzułmanów o ich życie wewnętrzne, ale także zewnętrzne. A to dotyczy również tego, aby być hojnym wobec innych i obdarowywać się nawzajem drobnymi upominkami, szczególnie w czasie Ramadanu. Ogólnie przyjętą praktyka w tym czasie jest, by nie odmawiać przyjmowania prezentów- czy jesteś Muzułmaninem, czy też nie.

Ramadan dinner
Na Iftarze gromadzi się cała rodzina. Często też zaprasza się na nią przyjaciół, znajomych lub nowo poznanych ludzi

Podobnie jest z odmówieniem zaproszenia na Iftar. Jest to posiłek spożywany w czasie Ramadanu po zachodzie słońca. Często zaprasza się na niego, sąsiadów, przyjaciół czy też nowo poznanych ludzi. Jeśli otrzymasz takie zaproszenie-nie odmawiaj.Może to być też bardzo interesujące doświadczenie dla Ciebie, nie wspominając o pysznym jedzeniu. Zazwyczaj Iftar jada się w domach, ale w Dubaju bardzo popularne jest też, aby spotykać się w restauracjach. Na ten czas przygotowuje się także specjalne namioty. Bez względu na religię czy pochodzenie mieszkańcy Dubaju bardzo chętnie uczestniczą w kolacjach Ramadanowych. Jako turysta możesz także mieć okazję, aby w ten sposób wniknąć trochę głębiej w kulturę arabską.

CO WYPADA ZATEM

 • Staraj się włączyć we wspólne świętowanie
dates
Daktyle będą doskonałym prezentem

W kulturze arabskiej i w Islamie, obdarowywanie rodziny, przyjaciół i nieznajomych jest jak najbardziej naturalne. W czasie Ramadanu możesz zostać obdarowany przez zupełnie obcych Ci ludzi pudełkiem daktyli czy też innym drobnym podarunkiem. Nie odmawiaj. Nikt nie oczekuje, abyś odwzajemnił ten gest,aczkolwiek gdybyś zastanawiał się co byłoby dobrym prezentem, daktyle jako prezent dla gospodarza kolacji w Ramadanie, to z pewnością trafiony pomysł.

 • Używaj odpowiedniego powitania w czasie Ramadanu

Ramadan Kareem (hojny, wspaniałomyślny) czy Ramadan Mubarak (błogosławiony) to odpowiednik naszego polskiego „Wesołych Świąt”.

 • Bądź cierpliwy i pełen szacunku

Cierpliwość i uprzejmość są sposobem wspierania tych, którzy poszczą w tym czasie. Pomimo iż nie jesteś Muzułmaninem i nie obchodzisz Ramadanu, wyraź w ten sposób zrozumienie i szacunek wobec tych, dla których ten czas jest ważny

 • Dołącz do różnych inicjatyw organizowanych w tym czasie

W czasie, gdy trwa Ramadan w Dubaju, organizowanych jest wiele inicjatyw charytatywnych. Być może będać podczas Ramadanu w Dubaju, będziesz zainteresowany aby wziąść udział w ktorejś z nich.

 • Sprawdzaj godziny otwarcia restauracji i sklepów

Większość restauracji, sklepów i agencji rządowych w mieście ma zmienione godziny pracy podczas Ramadanu, więc koniecznie należy to sprawdzać. Centra handlowe są otwarte do późnych godzin nocnych. Kluby i bary otwarte są, ale już po zachodzie słońca. Warto zawsze sprawdzić te informacje przed przyjazdem.

Jeśli zatrzymujecie się w hotelu – dopytajcie tam. Jeśli w apartmentach prywatnych – polecam sprawdzac strony internetowe poszczególnych instytucji itd.

„Przestrzegaj właściwej etykiety i szanuj lokalną społeczność a Twoje wakacje w czasie Ramadanu w Dubaju, mogą być naprawdę niezapomniane”

Mieszkam tu już ponad 5 lat i przyznam, że bardzo się stresowałam przed moim pierwszym Ramadanem tutaj. Jak się okazało, zupełnie bezpodstawnie. Nikt mnie nie zmuszał, abym pościła, nikt nie patrzył dziwnie gdy jadłam. W biurze niektózy pościli, inni nie. A często razem spotykaliśmy się wieczorami na kolacji Ramadanowej, próbując nowych potraw czy deserów. Bardzo miło wspominam ten pierwszy Ramadan. Wiele z moim uprzedzeń odeszło wtedy w zapomnienie. Ale o tym innym razem.

Wszystko się tutaj wycisza w tym czasie, ludzie są jakby życzliwsi, a przynajmniej próbują:) Lubię ten czas tutaj. Czy byłoby tak, gdybym była tylko turystką? Osobiście znam wiele osób, które przyjeżdzają tu specjalnie w okresie Ramadanu. Aczkolwiek, tak jak wspomniałam na początku, to już wy musicie sobie odpowiedzieć na pytanie, czego oczekujecie po pobycie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ramadan każdego roku przypada na inny miesiąc, także miejcie to na uwadze planując wakacje.

W razie pytań, zapraszam do komentowania x

Sabina

Podobało Ci się? Super:) Pin it!

jak się zachować w czasie ramadanu w dubaju