Ramadan w Dubaju – Czego Należy Oczekiwać

637
ramadan lantern

Czego oczekiwać podczas Ramadanu w Dubaju? Jak zmienia się miasto w tym czasie?

W poprzednich postach wyjaśniłam czym jest Ramadan i jak należy się zachowywać przebywając wtedy w Dubaju. Zajrzyj poniżej.

Zobacz: Krótki przewodnik po Ramadanie

Ramadan w Dubaju – jak się zachować

Jeśli to twój pierwszy Ramadan w Dubaju lub przebywasz tu jako turysta, jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć

GODZINY PRACY

Według prawa godziny pracy zostają skrócone z 8 do 6 godzin. To dotyczy także tych, którzy nie poszczą.

GODZINY OTWARCIA SZKÓŁ, INSTYTUCJI

W Ramadanie zmieniają się też godziny otwarcia dla wielu instytucji, urzędów i szkół. Po aktualizację najlepiej sięgać bezpośrednio do poszczególnych miejsc

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Godziny otwarcia poszczególnych atrakcji turystycznych także będą inne. Plusem jest to, iż w czasie Ramadanu do wielu miejsc możecie nabyć zniżkowe wejściówki. Ponadto w okresie Ramadanu w ciągu dnia, w wielu miejscach panują pustki, dlatego też może to być doskonała okazja, aby upolować zniżkowe bilety i pozwiedzać bez tłumów. Wieczorami jednak jest już dosyć tłoczno, miejcie to na uwadze.

CENTRA HANDLOWE

ramadan w dubaju
Wieczorami centra handlowe są bardzo oblegane

Centra handlowe są otwarte w ciągu dnia i mniej oblegane niż zwykle. Godziny otwarcia i tutaj ulegają zmianie a sklepy pozostają otwarte do późnych godzin nocnych. W okresie Ramadanu pojawia się także mnóstwo wyprzedaży i promocji.

 

 

RUCH NA DRODZE

Korki w godzinach szczytu i wypadki na drogach w Emiratach Arabskich to norma. Aczkolwiek w okresie Ramadanu, ruch na drodze staje się naprawdę nie do zniesienia. Szczególne natężenie ruchu następuje w godzinach 4pm-5pm, kiedy to ludzie śpieszą do domu po pracy. Druga fala następuje tuż przed Iftarem czyli kolacją Ramadanową.

Zobacz: Tradycja wystrzału armatniego w Dubaju podczas Ramadanu

KIEROWCY TAKSÓWEK

Jeśli wybierzesz jazdę taksówką, ważne jest, aby pamiętać, że niektórzy kierowcy taksówek na czczo mogą pracować przez wiele godzin. Zwykle pracują po kilkanaście godzin a w połączeniu z postem i wysoką temperaturą, jest to dla nich naprawdę uciążliwe. Mogą być wyczerpani, odwodnieni i niezdolni do koncentracji, więc bądźcie cierpliwi. Rezerwacja taksówek przed i w trakcie Iftaru może okazać się bardzo trudnym zadaniem, ponieważ większość kierowców w tym czasie przerywa post. Więc miejcie to na uwadze. Dobrze jest wcześniej zamówić sobie taksówkę.

PARKING

Godziny płatnego parkingu w Ramadanie też ulegają zmianie. Można je śledzić online na stronie urzędu do spraw transportu czyli RTA (Road and Transport Authority).

TRANSPORT PUBLICZNY

metro dubai
Metro w Dubaju jest znakomitym środkiem transportu

Godziny działania metra są w czasie Ramadanu, wydłużone. Od środy do czwartku metrem można jeździć do północy, natomiast w weekendy, czyli piątki i soboty- do 1am. Tramwajem będzie można jeździć do 1am przez cały tydzień. Natomiast większość autobusów będzie obsługiwała pasażerów do północy a niektóre też do 1am.

 

ZAKUPY ŻYWIENIOWE

Zakupy można zrobić w centrach handlowych, gdzie znajdują się supermarkety, ale też w mniejszych sklepikach osiedlowych, które z łatwością znajdziecie niedaleko hotelu czy też metra.

RESTAURACJE

W poprzednim poście pisałam o tym, iż pomimo trwania Ramadanu większość restauracji jest otwarta w ciągu dnia. Zatem w porze dziennej nie będziecie mieli problemu ze znalezieniem stolika, natomiast wieczorem już tak. Lokale gastronomiczne wieczorami mogą być bardzo oblegane, toteż dobrym rozwiązaniem będzie po prostu wcześniejsza rezerwacja.

Załączam tutaj link do strony, gdzie znajdziecie listę ponad 200 restauracji (nie włączając w to restauracji w hotelach, w centrach handlowych itd.) gdzie jedzenie będzie serwowane normalnie w ciągu dnia.

BARY I KLUBY

Jeśli zdarzy ci się odwiedzić Dubaj w okresie Ramadanu, sprawdź najpierw, czy dane miejsca są otwarte, ponieważ większość barów będzie zamknięta w tym miesiącu.

Dubaj ma bardzo bogatą scenę klubową i rozrywkową, ale nie w Ramadanie. Więc jeśli to jest celem Twojej wizyty tutaj, lepiej jest wybrać inny termin wakacji w Emiratach.

ALKOHOL

Jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia było to, by znaleźć w Dubaju miejsce, w którym podaje się alkohol w ciągu dnia w czasie Ramadanu. Dopiero po zachodzie słońca, czyli ok. 7PM hotele czy bary mogły serwować alkohol. Od 2016 niewielka grupa hoteli i barów miała już licencję dzienną a w roku 2017 i 2018 było ich więcej. Każdego roku przed Ramadanem Departament Turystyki Dubaju wydaje odpowiednie ustalenia co do liczby i lokalizacji lokali, które będą miały takie zezwolenie. Większość hoteli w Dubaju takowe będzie miało, ale warto skontaktować się z hotelem aby uzyskać potwierdzenie. Po 7PM alkohol będzie można dostać we wszystkich lokalach gastronomicznych z licencją na alkohol. Zasady przywozu alkoholu do Dubaju nie zmieniają się w Ramadanie. Można przewieźć 4l alkoholu lub 48 puszek piwa (każda po 330ml). Alkohol konsumować można w zaciszu pokoju hotelowego.

Załączam tutaj link, gdzie znajdziecie wykaz restauracji, które będą serwowały alkohol w ciągu dnia w Dubaju. Jeśli chcielibyście poczytać więcej o tym gdzie można kupić alkohol w ZEA, jak uzyskać licencję jako turystya czy mieszkaniec, to odsyłam was do tego posta.

PAPIEROSY

Jak już pisałam w poprzednim poście, palenie papierosów w Dubaju w czasie Ramadanu jest zabronione w ciągu dnia w miejscach publicznych. Jeśli rezerwujesz pokój dla palących, to naturalne jest, że możesz w nim palić. Jeśli chodzi o przewóz papierosów, można zabrać ze sobą 400 papierosów lub 300gr tabaki.

„Dubaj w czasie Ramadanu przechodzi transformację”

Dubaj zmienia się w czasie Ramadanu. Miasto przechodzi transformację i wy, będąc wtedy w Emiratach, będziecie mogli tego doświadczyć. To żywe i barwne miasto uspokaja się w ciągu dnia i budzi się do życia ponownie po zmierzchu.

Wybieracie się do Emiratów w czasie Ramadanu? Jest coś, co przeoczyłam w powyższym poście? Komentujcie poniżej.

Sabina

Podobało Ci się? Super:) Pin it!

ramadan w dubaju