Strona główna Inne Ramadan Ramadan 2022 w ZEA: Co musisz wiedzieć

Ramadan 2022 w ZEA: Co musisz wiedzieć

543
ramadan 2022 w zea

Święty miesiąc Ramadanu rozpocznie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 02 kwietnia i potrwa do 02 maja. Miesiąc ten dla Muzułmanów niesie ze sobą poczucie duchowości, mieszkańcy spędzają więcej czasu w meczetach i często odwiedzają swoje rodziny i przyjaciół.

ramadan

Krótki przewodnik po Ramadanie: Czym jest

Dowiedz się czym jest Ramadan i podstawowe słownictwo z nim związane.

ramadan lantern

Ramadan w Dubaju – Czego Należy Oczekiwać

Czego należy oczekiwać podczas Ramadanu w Dubaju. Co się zmienia, jak wygląda wtedy codzienne życie mieszkańców Dubaju.

Ramadan 2022 w ZEA: Oto, co musisz wiedzieć

Kiedy jest Ramadan 2022 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Zgodnie z obliczeniami astronomicznymi, 2 kwietnia będzie pierwszym dniem Ramadanu w 2022 roku. Faktyczna data zostanie określona na podstawie obserwacji półksiężyca, na którym opiera się kalendarz muzułmański. Ramadan trwa 29 lub 30 dni, w zależności od obserwacji półksiężyca. W tym roku Ramadan ma potrwać 30 dni do 1 maja.

Jakie będą godziny pracy?

ZEA przesunęły się na nowy weekend (piątek, pół dnia, sobota i niedziela) na początku tego roku. Oznacza to, że w Ramadanie piątki byłyby dniem roboczym. Instytucje rządowe będą otwarte od 9:00 do 14:30 w dni powszednie (od poniedziałku do czwartku). W piątki, od 9:00 do 12:00. Ministerstwo Zasobów Ludzkich i Emiratów (MoHRE) ogłosiło również, że czas pracy zostanie skrócony o dwie godziny dla pracowników sektora prywatnego każdego dnia, z 8hr do 6hr. Nadgodziny mają być płatne.

Elastyczne piątki

Rząd ogłosił również elastyczne godziny pracy i opcje pracy zdalnej dla pracowników instytucji rządowych w piątki. Jednostki mogą przyznawać pracownikom te opcje, pod warunkiem, że nie ma to wpływu na przepływ pracy. W piątki możliwość pracy zdalnej może otrzymać maksymalnie 40 proc. pracowników w podmiocie.

Jaki będzie czas trwania postu w tym roku?

Muzułmanie powstrzymują się od jedzenia i wody od świtu do zmierzchu podczas świętego miesiąca. Okres ten trwa od pierwszej modlitwy dnia, Fajr, do modlitwy o zmierzchu Maghrib. Czas trwania postu różni się w zależności od wschodu i zachodu słońca. Na początku miesiąca godziny postu to 13 godzin i 40 minut. Pod koniec miesiąca godziny wzrosną do 14 godzin i 20 minut.

Kiedy jest Eid Al Fitr?

Eid Al Fitr obchodzony jest pierwszego dnia Shawwal – miesiąca następującego po Ramadanie w kalendarzu Hidżry. W tym roku Eid Al Fitr ma przypaść 2 maja, zgodnie z obliczeniami astronomicznymi. Zgodnie z oficjalną listą świąt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mieszkańcy wszyscy, niezależnie od wyznawanej religii) będą mieli święta Eid Al Fitr od 29 Ramadanu do Shawwal 3. Jeśli Ramadan trwa 29 dni, mieszkańcy dostają cztery dni wolne; a jeśli święty miesiąc trwa 30, dostają pięciodniową przerwę. Ponieważ Ramadan 2022 prawdopodobnie potrwa 30 dni, mieszkańcy mogą cieszyć się pięciodniową przerwą. Astronomicznie rzecz biorąc, prawdopodobne terminy świąt to sobota 30 kwietnia do środy 4 maja.

Czy meczety będą otwarte?

W lutym meczety zostały ponownie otwarte do poziomu niemal sprzed pandemii. Maski pozostają obowiązkowe w pomieszczeniach, a wierni muszą zachować fizyczną odległość co najmniej jednego metra.

Czas modlitwy będzie normalny, a codzienne lekcje i wykłady w meczecie można wznowić. Wodę butelkowaną można również rozdawać wiernym. Modlitwy Taraweeh — nocne modlitwy odprawiane podczas Ramadanu — mogą być teraz ponownie odprawiane w meczetach, a podczas ostatnich 10 nocy Ramadanu od północy odprawiane będą również modlitwy tahajjud w meczetach.

ramadan 2022 w zea
Wielki Meczet w stolicy ZEA, Abu Dhabi

Czy namioty Iftarowe są otwarte w tym roku?

Iftar to kolacja Ramadanowa. W ZEA oprócz Iftaru w restauracjach, można wybrać się do tzw. namiotu Ramadanowego, które znaleźć można przy wielu hotelach czy też restauracjach właśnie.

Po raz pierwszy od początku pandemii namioty iftar’owe będą otwarte podczas Ramadanu. Namioty te zostały zakazane przez ostatnie dwa lata, aby zapobiec zgromadzeniom i ograniczyć rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Nadal obowiązują jednak maski.

Ramadan w Dubaju

Ramadan w Dubaju – Jak się zachować?

Twój przewodnik do tego, jak zachować się w czasie Ramadanu w Dubaju i Emiratach Arabskich.

Czy obowiązuje jakaś etykieta w czasie Ramadanu?

Jeśli nie obchodzisz Ramadanu okaż szacunek i wrażliwość na religijne zwyczaje związane z Ramadanem, tym którzy w tym czasie poszczą i dla których ten miesiąc jest ważny.

W większości emiratów jedzenie i picie w miejscach publicznych – w tym w samochodach – podczas ramadanu jest zabronione. Nie dotyczy to dzieci, osób chorych, starszych czy kobiet w ciąży

Pracownicy pracujący w biurach muszą powstrzymać się od jedzenia i picia w obecności poszczących kolegów. Zazwyczaj miejsca pracy zapewniają odgrodzone miejsce, w którym personel nie poszczący może jeść.

W zeszłym roku (2021) ogłoszono, że sklepy spożywcze nie są już zobowiązane do podawania jedzenia poza widokiem publicznym w godzinach postu. Parawany i zasłony, które były wcześniej używane, zwłaszcza w centrach handlowych, nie są już potrzebne. Mimo to oczekuje się, że ludzie powstrzymują się od jedzenia i picia w miejscach publicznych, chyba że w wydzielonych miejscach, a tych zdecydowanie nie brakuje.

Czy restauracje będą otwarte w Ramadanie? Czy nadal będą dostarczać jedzenie na wynos?

Supermarkety, apteki, restauracje i firmy będą otwarte przez cały dzień podczas Ramadanu. Restauracje są otwarte i mogą dostarczać posiłki, również przez cały dzień. Centra handlowe również pozostaną otwarte, dzięki czemu ludzie będą mieli dostęp do supermarketów, sklepów, restauracji i kawiarni.

Licencjonowane lokale i barytakże pozostaną otwarte. Zazwyczaj nie ma wtedy muzyki na żywo, a rozrywka jest ograniczona do minimum.

Czy podczas Ramadanu można całować się w policzek lub przytulać partnera lub przyjaciół płci przeciwnej publicznie?

Oficjalnie, oczekuje się, iż ludzie muszą zachowywać odległość jednego metra od siebie z powodu pandemii. Tak jak jest to wymagane w innych porach roku — ale zwłaszcza w czasie Ramadanu — ludzie powinni unikać publicznego okazywania uczuć. To może być wykroczenie.

Trzymanie się za ręce jest jak najbardziej ok, całowanie się i nadmierne przytulanie, już nie. Nie w miejscach publicznych.

Czy muszę uważać na to, co noszę podczas Ramadanu?

Oczekuje się, że podczas Ramadanu mężczyźni i kobiety będą ubierać się skromniej. W miejscach publicznych należy unikać odsłaniających i obcisłych ubrań.

Więcej na temat ubioru w Dubaju i innych emiratach, znajdziecie w TYM poście.

Co się stanie, jeśli przypadkowo zjem lub wypiję w miejscach publicznych?

Z szacunku dla poszczących najlepiej jest unikać publicznego jedzenia i picia. Z tego oczywiście zwolnione są dzieci, osoby chore, w ciąży itd. Oczekuje się od osób, które nie poszczą szacunku dla tych, które podejmują ten wysiłek. Z racji tego, iż w ZEA mamy tak wiele różnych narodowości i religii, oficjalnym prawem jest to, aby w czasie Ramadanu unikać jedzenia i picia w miejscach publicznych, w obecności tych, którzy poszczą.

Jeśli zdarzy się, iż zapomnisz się, czy też źle się poczujesz i napijesz się wody czy zjesz jabłko, nic się nie stanie. Nikt na Ciebie nie nakrzyczy czy nie ukara Cię mandatem. Ale gdy zrobisz to celowo, będziesz starał się sprowokować kogoś swoim zachowaniem w ten sposób, wtedy możesz już oczekiwać, że może nie przejść to płazem. Po prostu miej na uwadze, że Ramadan to miesiąc wyjątkowy dla wielu osób.

Podobało Ci się? Super:) Pin it!