Ramadan 2020 w ZEA w obliczu COVID-19

400
ramadan 2020 w dubaju

Koronawirus zmienił już wiele aspektów naszego życia. Zobacz jak będzie wyglądał Ramadan 2020 w ZEA w obliczu Covid-19

Ramadan jest uważany za najlepszy i najważniejszy miesiąc roku dla muzułmanów. W tym roku wiele islamskich i kulturowych tradycji, które przynosi Ramadan, zostanie dotkniętych pandemią Covid-19, ale istota, w zamierzeniu, pozostanie taka sama.

CZYM JEST RAMADAN?

Zapraszam do krótkiego przewodnika po Ramadanie.

Zobacz: Krótki przewodnik po Ramadanie

Tradycja wystrzału armatniego w Dubaju podczas Ramadanu

KIEDY ROZPOCZNIE SIĘ RAMADAN?

Ramadan ma rozpocząć się 24 kwietnia br. Dokładna data zostanie potwierdzona przez komisję księżycową ZEA – grupę astronomów, urzędników sądowych i doradców islamskiego autorytetu tego kraju. Komitet zbiera się w poszukiwaniu nowego półksiężyca, wskazując początek Ramadanu. Po zauważeniu nowego półksiężyca Ramadan zaczyna się następnego dnia.

OBOWIĄZKI MUZUŁMANÓW PODCZAS RAMADANU 2020

Wielu z 1,6 miliarda muzułmanów na świecie będzie codziennie pościć. Post jest obowiązkowy jako jeden z pięciu filarów islamu. Do zwolnionych od postu należą małe dzieci, wszyscy chorzy, podróżni, kobiety w ciąży, karmiące piersią lub miesiączujące.

W tym roku religijna komitet ZEA ’Fatwa Council’ orzekła, że ​​osoby, które doświadczają objawów Covid-19, również będą zwolnione z postu, ponieważ może to utrudnić ich powrót do zdrowia. Stwierdzono również, że ​​personel medyczny będzie mógł nie pościć na dyżurze „jeśli obawiają się, że post może doprowadzić do osłabienia ich odporności lub utraty pacjentów”.

Podczas Ramadanu muzułmanie spędzają więcej czasu z bliskimi. W tym roku zgromadzenia rodzinne nie będą mogły być większe aniżeli 10 osób. Dotyczy to tych, którzy nie mieszkają w tym samym domu.

Tradycyjnie niektórzy muzułmanie również wykonują Umrah – opcjonalną pielgrzymkę do Mekki, miejsca narodzin Proroka Mahometa w Arabii Saudyjskiej. W tym roku nie będzie to możliwe.

MECZETY I MODLITWA

W tym roku meczety będą zamknięte przez cały Ramadan. Jest to jedna z największych zmian w obchodach Ramadanu spowodowana przez koronawirusa. Chociaż wielu wybiera modlitwę w domu, islam zachęca muzułmanów (szczególnie mężczyzn) do odprawiania pięciu codziennych modlitw w meczetach. Zwykle w Ramadanie meczety są pełne wiernych, a po obowiązakowej modlitwie wieczornej, przeprowadzana jest tzw. nocna modlitwa Tarawih.

W tym roku Rada Fatwy ZEA postanowiła, że ​​Tarawih można wykonywać indywidualnie w domu. Jeśli to możliwe, modlitwa w rodzinie powinna być prowadzona przez jedną osobę, który będzie recytować wersety z Koranu, które nauczył się na pamięć lub może też czytać z Koranu.

Modlitwa na Eid Al Fitr (Święto kończące Ramadan) – może być odprawiana indywidualnie w domach, jeśli do tego czasu sytuacja nie ulegnie złagodzeniu. Rodziny mieszkające w tym samym domu mogą wspólnie modlić się.

JAK COVID-19 WPŁYNIE NA IFTAR?

Iftar, co oznacza przerwanie postu, następuje po usłyszeniu wezwania do modlitwy wieczornej maghrib o zachodzie słońca. Zwykle muzułmanie przerywają post szklanką wody i daktylem- tak jak to zrobił prorok Mahomet – a potem odmawiają maghrib przed powrotem do posiłku.

Rodziny zwykle zbierają się, aby razem spożyć iftar, ale w tym roku nikt nie mieszkający w tym samym domu nie będzie mógł się spotkać, jako część środków podjętych przez władze ZEA w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.

Niektóre zamożne rodziny, jak i meczety, rozbijają namioty przed swoimi domami, gdzie członkowie społeczeństwa mogą udać się na iftar za darmo. W tym roku organizacje charytatywne dostarczą żywność do domów potrzebujących.

Iftar jest oznaczony odpaleniem kanonu ceremonialnego, gdy tylko zajdzie słońce. Na tę okoliczność wielu zwykle gromadziło się w miejscach, w których ustawiono armaty – w tym w Wielkim Meczecie Szejka Zayeda czy przed Burj Khalifa. W tym roku będzie można oglądać ceremoniał ten,tylko online.

kanon na rozpoczecie iftaru
Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi. Wystrzelony zostaje kanon kończący post.

RAMADAN VS ZAKUPY

Przed Ramadanem ( tak jak i przed Świętami w Polsce) rodziny ruszają do sklepów, aby zaopatrzeć się we wszystkie niezbędne produkty żywnościowe jak ryż, jogurt, mięso, daktyle i jogurt. W tym roku zakupy muszą być ograniczone do minimum.

Większość osób decyduje się na zakupy online, zatem supermarkety mogą być zmuszone do zwiększenia zdolności logistycznych, aby dotrzymać kroku. Obecnie dostawa online może potrwać do dwóch tygodni.

W Dubaju, gdzie mieszkańcy mają 24-godzinną godzinę policyjną i muszą złożyć wniosek o pozwolenie na opuszczenie domu ( co 3 dni), władze zezwoliły niektórym handlowcom żywności na ponowne otwarcie w ustalonych godzinach, aby umożliwić ludziom zakup podstawowych produktów w Ramadanie.

NA JAKIE TRADYCJE WPŁYNIE KORONAWIRUS W RAMADANIE?

Namioty Ramadanowe na iftar i suhoor są coroczną tradycją. W całym kraju hotele rozbijają specjalne namioty, w których mieszkańcy, ale i turyści, gromadzą się, aby wspólnie spożyć posiłek w formie bufetu. Ludzie róznego wyznania czy narodowości spotykają się wtedy w namiocie czy też po prostu restauracji, aby wspólnie z Muzułmanami ze swojego otoczenia, celebrować ten ważny dla nich czas.

W tym roku hotele nie będą otwierać namiotów, nie będzie też buffetow w restauracjach. Potencjalną zaletą tego może być zmniejszenie marnotrawstwa żywności, co zwykle stanowi problem podczas Ramadanu każdego roku, gdy hotele wytwarzają zbyt dużo jedzenia.

ramadan 2020 w zea w obliczu covid-19
Przygotowania do iftaru przed jednym z meczetów w Dubaju

TECHNOLOGIA VS RAMADAN 2020

Na całym świecie w obliczu Covid-19 firmy, rząd, rodziny i przyjaciele w dużym stopniu polegają na wideokonferencjach w celu nawiązania kontaktu z ludźmi. Praktycznie wszystkie spotkania zostały przeniesione online i tego samego należy się spodziewać w przypadku wielu tradycji Ramadanu. Rodziny, które zwykle spotykały się na Iftarze, teraz będą łączyć się duchowo i przez Zoom.

Ci, którzy szukają duchowego przewodnictwa i zwykle studiują Koran podczas Ramadanu, mogą dołączyć do seminariów internetowych organizowanych przez meczety i islamskie organizacje edukacyjne. Wykłady islamskie mogą również odbywać się online.

Ponieważ nikt nie może podróżować do Arabii Saudyjskiej ani odwiedzić Mekki, muzułmanie mogą korzystać z aplikacji wirtualnej rzeczywistości, aby zasmakować tego doświadczenia poprzez aplikację Makkah Window. W tej chwili dostępna jest ona tylko w google store, ale planuje się wydanie w najbliższym czasie wersji w Apple Store.

CO NIE ZMIENI SIĘ W TYM ROKU

Pomimo wszystkich zmian, które przyniesie koronawirus, esencja Ramadanu pozostanie taka sama. Zwiększona pobożność, działalność charytatywna, autorefleksja, samodyscyplina i skupienie się na rzeczach, które mają największe znaczenie.

Ulice będą i w tym roku ozdobione świątecznymi dekoracjami i światłami – choć niewielu je zobaczy podczas ograniczonego ruchu. Kultura dawania i pomagania innym prawdopodobnie zostanie dodatkowo wzmocniona, gdy ludzie będą się łączyć w obliczu przeciwności losu odczuwanych globalnie.

Muzułmanie mogą nadal pościć, dbając o to, by byli zdrowi i bezpieczni. Mogą również modlić się, ale w domu. Recytację Koranu można przeprowadzić przy użyciu zasobów online.

Muzułmanie mogą również nadal udzielać pomocy charytatywnej i pomagać swoim społecznościom w każdy możliwy sposób. Wspieranie potrzebujących może być w tym roku ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ wielu miało obniżki wynagrodzeń lub zostało poproszonych o wcześniejsze lub nieodpłatne urlopy. Wielu też straciło już pracę w ZEA w ciągu tych ostatnich miesięcy.

ETYKIETA RAMADANU W ZEA

Podczas gdy wiele rzeczy ulegnie zmianie w tym roku, szacunek i wrażliwość na religijne zwyczaje związane z Ramadanem nie powinny.

Zobacz: Ramadan w Dubaju – Jak się zachować

RESTAURACJE/ SUPERMARKETY W CZASIE RAMADANU 2020

Supermarkety, apteki i wszelkie firmy uznane za niezbędne pozostaną otwarte przez cały dzień podczas Ramadanu. Restauracje będą zamknięte dla gości, ale możliwa będzie dostawa do domu.

Centra handlowe również pozostaną otwarte, aby ludzie mogli mieć dostęp do supermarketów, ale sklepy zostaną zamknięte. Władze ZEA planują ponowne otwarcie centrów handlowych z zachowaniem pewnych restrykcji, aczkolwiek na tę chwilę niewiadomo jak to będzie wyglądało.

Bary, puby i salony zostały zamknięte w zeszłym miesiącu, podobnie jak kina, parki publiczne i miejsca turystyczne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. To prawdopodobnie pozostanie w mocy przez cały Ramadan, jeśli nie dłużej.

W dalszym ciągu w czasie Ramadanu będzie obowiązywało zdalne nauczanie online w szkołach ZEA, z tym, iż godziny nauczania zostaną skrócone.

Oczekuje się, że parking pozostanie bezpłatny na terenie Emiratów przez czas pandemii.

Zobacz: Ramadan w Dubaju – Czego należy oczekiwać

Ramadan Mubarak dla wszystkich, którzy będą obchodzić Ramadan.

Sabina x

Podobało Ci się? Super:) Pin it!

0 0 votes
Article Rating
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
2 lat temu

Wielkanoc tez byla zupelnie inna w obliczu korony, takze nic dziwnego ze i ramadan bedzie inny w tym roku

Kajetan
Kajetan
2 lat temu

Wiadomo wirus zmienil wszystko to i Ramadan. Ciekawy post