Przeprowadzka do Dubaju: Co powinieneś wiedzieć?

1613
przeprowadzka do dubaju

Od skromnych początków jako sennej wioski rybackiej do stania się najbogatszym miastem na Bliskim Wschodzie, Dubaj doświadczył w ciągu ostatnich kilku dekad sporej transformacji. Dubaj jak też i pozostałe Emiraty.

Jeśli marzy Ci się rok czy dwa w upalnym słońcu, pośród pustyni ale z wieloma pięknymi plażami, jest kilka rzeczy które powinieneś wiedzieć.

Najważniejszą wskazówką dla każdego, kto przeprowadza się do Dubaju, jest pozbycie się wszelkich uprzedzeń, jakie miałeś, na temat ZEA czy też kraju arabkiego w ogóle. Będziesz gotowy do rozpoczęcia przygody, jakim jest życie w Dubaju tylko, jeśli zapomnisz o swoich oczekiwaniach czy domysłach wobec tego miejsca. Dubaj jest jak żadne inne miasto na świecie – pełne życia, energii i niespodzianek za każdym rogiem. Wyjątkowy, ale nie bez wad. Tak, to Dubaj.

przeprowadzka do dubaju
Dubaj był najpopularniejszym miejscem w czasie pandemii, gdzie ściągali ludzie z całego świata

PRZEPROWADZKA DO DUBAJU W 2022 ROKU- CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ?

Dubaj jest jednym z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA). Jest to również nazwa głównego miasta w emiracie Dubaju.

Bogactwo Dubaju zostało zbudowane na jego przemyśle naftowym, ale z powodzeniem zdywersyfikował swoją gospodarkę, dzięki czemu dziś ma wiele aspektów wspierających jego siłę fiskalną – w tym turystykę, nieruchomości, usługi finansowe, zdrowie i edukację. Podobno ropy wystarczy w Dubaju tylko na kolejne 10 lat, zatem nic dziwnego, iż w porę pomyślano o innych źródłach dochodu dla miasta.

Szejk Mohammed bin Raszid Al Maktoum jest władcą Dubaju a jego następca to książę Hamdan.

Dubaj stał się wyjątkowo popularnym miejscem relokacji wśród emigrantów z wielu kluczowych powodów.

Po pierwsze, pomimo kurczenia się gospodarki emiratu, które dotknęło świat w 2008 roku, Dubaj nadal jest obecnie kwitnącą gospodarką, w której istnieją liczne perspektywy zatrudnienia i obfite możliwości silnej spekulacji na lokalnym rynku nieruchomości.

Innym kluczowym powodem, dla którego życie w Dubaju jest tak atrakcyjne dla emigrantów, jest to, że lokalny styl życia jest wyjątkowo dobry, szczególnie dla zachodnich emigrantów (ekspatów jak tu siebie ładnie nazywamy), którzy czerpią korzyści z w dużej mierze doskonałego klimatu, wspaniałych obiektów rekreacyjnych, stosunkowo spokojnego tempa życia oraz dobrej edukacji i opieki zdrowotnej.

# PRZYGOTUJ SIĘ NA ZGIEŁK

Mieszkańcy Dubaju są zawsze bardzo zajęci. Słowo „hustle” (z ang. pośpiech, gwar) jest często używane w rozmowach z przyjaciółmi. Każdy ma długą listę rzeczy, które musi zrobić w pracy, sprawunki, które musi załatwić i stres, którego doświadcza. Pracuje się często 6 dni w tygodniu, długie godziny i dużo czasu można spędzić w Dubaju w korkach. Nikt tak naprawdę nie może uciec od zgiełku Dubaju, dlatego ważne jest, aby przygotować się na pracowitą i często gorączkową rutynę. Mieszkańcy żyją w szybkim tempie. Slow Life i owszem, ale na weekend i najlepiej, poza Dubajem.

# CO Z TYM WEEKENDEM

Począwszy od 1 stycznia 2022 r., nastąpiła zmiana weekendu w ZEA z piątku i soboty na sobotę i niedzielę, ale… dotyczy to tylko wszystkich instytucji rządowych, jak i szkół, żłobków czy uniwersytetów. Zmiana ta nie dotyczy sektoru prywatnego, który ma prawo pozostać przy starym weekendzie. Podejmując pracę w Emiratach Arabskich, sprawdź ten szczegół ze swoim przyszłym pracodawcą. W obecnej chwili (styczeń 2022) większość firm zmieniła już dni weekendu, aby pokrywały się z tymi w instytucjach rządowych, ale nie wszystkie.

# 6 DNI PRACY

Zgodnie z prawem pracy w ZEA, pracodawca ma obowiązek dać Ci tylko 1 dzień wolny od pracy w tygodniu. Wiele firm daje pracownikom dodatkowy, 2gi dzień,ale to jest szczegół, o który koniecznie dopytać trzeba przed podpisaniem umowy o pracę. Nie podam Ci tu statystyk, ale zdecydowanie wiele osób w Dubaju i Emiratach w ogóle, pracuje 6 dni w tygodniu.

# KOSZTY ŻYCIA

Ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę, że koszty życia w Dubaju są bardzo wysokie. Czynsz, artykuły spożywcze i rachunki mogą sięgać zaskakująco dużych kwot, dlatego ważne jest, aby nie olśniła cię wysoka płaca którą Ci oferują – może ona bowiem pokryć tylko niezbędne rachunki. Wiele osób przeprowadza się do Dubaju, myśląc, że wkrótce będą jeździć Lamborghini i codziennie popijać szampana – często tak nie jest.

# POZNASZ LUDZI Z CAŁEGO ŚWIATA

Ponieważ ponad 80 procent populacji Dubaju stanowią emigranci, osoby przeprowadzające się tutaj zaprzyjaźnić się mogą z ludźmi ze wszystkich zakątków globu. To jedna z najlepszych rzeczy w życiu w Dubaju. Przyjeżdżając tutaj, należy mieć otwarty umysł i unikać wszelkich uprzedzeń wobec innych narodowości i kultur. Rasizm jest tu bardzo źle widziany. Szanuj innych i wykorzystaj tą możliwość, aby dowiedzieć się więcej o innych.

przeprowadzka do dubaju
W Dubaju poznać możesz ludzi ponad 120 narodowości i to najlepsza część mieszkania tutaj

# POĆWICZ TROCHĘ ARABSKI

Jeśli przeprowadzisz się do Dubaju z innego miejsca na świecie, prawdopodobnie nigdy nie poczujesz potrzeby płynnego posługiwania się językiem arabskim. Wszyscy w mieście mówią po angielsku, a nawet jeśli mieszkasz w Dubaju, bardzo rzadko będziesz musiał mówić po arabsku. Jednak każdy, kto mieszka w Dubaju, zna kilka kluczowych zwrotów z tego języka. Jest kilka kluczowych słów, które emigranci będą słyszeć na co dzień. Więc kiedy przyjaciel mówi „yalla”, proszą wszystkich, aby się pospieszyli; kiedy ktoś mówi „inshallah”, ma nadzieję na najlepszy wynik z sytuacji.

# DUBAJ TO WCIĄŻ CIĄGŁA BUDOWA

Z nowymi atrakcjami i ogromnymi drapaczami chmur otwieranymi co roku, Dubaj jest nieustannie w budowie. Zobaczysz masywne dźwigi w każdej części miasta, budujące najnowsze, największe coś na świecie. Często może to być niewygodne, a ulica, którą codziennie zabierasz do domu, może nagle zniknąć lub stać się niedostępna.

# BĘDZIE GRZAŁO

Ci, którzy przeprowadzają się do Dubaju, zapewne słyszeli, jak gorące jest to miasto. Jednak nie zrozumiesz, jak jest gorąco, dopóki się tutaj nie przeprowadzisz. Ponieważ latem temperatury często sięgają 40 stopni (115F), można poczuć się jak w piekarniku. Istnieją jednak sposoby radzenia sobie z upałem. Klimatyzacja jest w każdym budynku w mieście – nawet na przystankach autobusowych. Droga z biura do samochodu może być torturą, ale chłodny podmuch powietrza nigdy nie jest zbyt daleko.

# ULALAA TE KORKI

W mieście, które nieustannie tworzy, wprowadza innowacje i rywalizuje o budowę kolejnego kolosalnego drapacza chmur, trwa wiele robót drogowych. A ponieważ prawie każdy ma samochód, ruch jest duży. Czasem 20-minutowa trasa może przerodzić się w godzinną lub dłużej… Obecnie, w momencie gdy Dubaj jest gospodarzem EXPO 2020, korki w mieście stały się wręcz koszmarne. Tak, sprawdź to, zanim wybierzesz miejsce, gdzie będziesz mieszkał czy pracował.

# TRANSPORT PUBLICZNY

Jeśli chodzi o transport publiczny w Dubaju, jest mnóstwo opcji: metro, autobusy, taksówki, taksówki wodne, tramwaje, promy – co tylko chcesz! Metro jest zdecydowanie najpopularniejszym środkiem transportu publicznego. Jest nie tylko wygodne i czyste, ale także bardzo przystępne cenowo – kosztuje tylko 3,5 AED (PLN) za każdą jazdę.

Taksówki są również bardzo przystępne cenowo, z minimalną opłatą 12 AED (PLN). Dodatkowo, istnieje kilka aplikacji na telefon, dzięki którym z łatwością zamówisz taxi czy Ubera. W związku z tym, iż Dubaj wciąż się rozbudowywuje, są obszary, w których transport publiczny jest niedostępny wciąż, lub utrudniony, także miej to na uwadze.

# NIE WSZĘDZIE DOJDZIESZ NA PIECHOTĘ

W związku z upalną pogodą w lecie, zapomnij o pieszych przechadzkach i przygotuj na kilka miesięcy spędzonych w klimatyzacji. Wiem, nie brzmi to najlepiej, ale zapewniam Cię, bedzięsz za nią bardzo wdzięczny gdy na zewnątrz 50 stopni a wilgotność powietrza przekracza 70% i więcej. Z samochodu do centrum handlowego…. z centrum handlowego do samochodu itd. itd. Na początku może to być wielkim szokiem, zwłaszcza, gdy przywykłeś do tego, że wszędzie chodziłeś na piechotę. W miesiącach zimowych i owszem, miejsc i możliwości na spacery nie zabraknie, ale w lecie, no niestety nie.

# OBSZARY TYLKO DLA KOBIET

Dubaj jak i pozostałe Emiraty, został okrzyknięty najbezpieczniejszym miejscem na Bliskim Wschodzie dla kobiet. Jest to nie tylko wyjątkowo bezpieczne miasto, ale w Dubaju znajdują się również różne udogodnienia tylko dla kobiet, w tym oddzielne wagony metra i taksówki damskie (kolor różowy). Na niektórych plażach odbywają się nawet dni tylko dla kobiet. Być może będzie to dla Ciebie dziwne, ale z punktu widzenia kobiety, która w ZEA mieszka już 6 lat, jest to fajna opcja z której mogę ale nie muszę, skorzystać. A wagony metra tylko dla kobiet – pomysł trafiony w 100%!:)

# TO BARDZO BEZPIECZNE MIEJSCE DO ŻYCIA

W 2021 roku ZEA były jedynym krajem na świecie, w którym trzy miasta – Abu Zabi, Dubaj i Sharjah – znalazły się w pierwszej dziesiątce najbezpieczniejszych miast na świecie. Surowe kary, długie wyroki więzienia, dobrze nagłośnione wyroki skazujące i użycie tajnej policji przyczyniają się do reputacji Dubaju jako jednego z najbezpieczniejszych miast do życia. Nie jest niczym niezwykłym widok drogiego samochodu pozostawionego przed sklepem z kluczykami w stacyjce lub laptopa pozostawionego bez nikogo w pobliżu przez pół godziny lub dłużej.

przeprowadzka do dubaju
3 miasta ZEA znalazły się w rankingu najbezpieczniejszych na świecie w 2021

# PRZESTRZEGAJ ZASAD

Niski wskaźnik przestępczości w Dubaju sprowadza się do surowych kar i perspektywy zerowej tolerancji. Istnieje wiele zasad i przepisów, które należy poznać – więc upewnij się, że zaznajomisz się z nimi, zanim przylecisz do ZEA.

Niektóre surowe zasady obejmują:

  • Robienie komuś zdjęcia bez zgody: jest to uważane za naruszenie prywatności. Grozi za to kara do 6mcy więzienia i grzywny od 150tys do 500tys AED (PLN). Podobnie jest, gdy użyjesz czyjeś zdjęcie bez zgody tej osoby.
  • Posiadanie nasion maku: Nasiona maku są substancją zakazaną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ponieważ można z nich wytwarzać opium. Złapanie z nawet garstką maku – czy to w posiłku, czy nie – jest poważnym naruszeniem prawa i możesz przez to wylądować w więzieniu
  • Jedzenie i picie we wszystkich formach transportu publicznego: od metra i autobusów (i ich stacji) po przejścia dla pieszych.
  • Przeklinanie w miejscach publicznych: Przeklinanie jest karane nawet do roku więzienia i grzywną do 10 000 dirhamów (PLN). Pokazanie środkowego palca też może Cię wpakować w kłopoty.

# RAMADAN

Emiraty Arabskie to kraj muzułmański i w Dubaju święta krążą wokół tradycji islamskich. Jak w każdym kraju islamskim, w czasie ramadanu godziny pracy są skrócone do sześciu godzin dziennie – a wielu decyduje się na wzięcie urlopu w tym okresie. Jeśli nie wiesz czym jest Ramadan, przeczytaj mój post na ten temat. A TUTAJ znajdziesz wskazówki na temat tego, jak zachować się w tym czasie w kraju arabskich, którym są ZEA. Istnieje wiele mitów na temat Ramadanu i tego co w tym czasie się dzieje w Dubaju, ale naprawdę nie ma się czego obawiać. Warto jednak zaznajomić się z tematem przed przeprowadzką do Emiratów.

# DUBAJ TO MIASTO INNOWACJI

Dubaj zdołał dogonić resztę świata poprzez intensywną transformację technologiczną. Od 2013 roku inicjatywa Smart Dubai przekształciła miasto w inteligentne centrum – skupiając się na pozbyciu się papieru, rozwijaniu technologii AI, wspieraniu startupów i dążeniu do tego, by stać się najszczęśliwszym miastem na świecie. Zjednoczone Emiraty Arabskie zaliczane są dziś do 35 najbardziej innowacyjnych krajów na świecie.

# TWOJA PRACA MA WIELE WSPÓLNEGO Z ŻYCIEM PRYWATNYM

Twój przyszły pracodawca w Dubaju będzie też Twoim sponsorem. Będzie odpowiedzialny za Twoją wizę pracowniczą, pozwolenie na pracę i ubezpieczenie zdrowotne. Otwierając konto w banku będziesz musiał okazać NOC czyli 'list o braku sprzeciwu’ aby je otworzyć. Aplikując o licencję na alkohol w Dubaju, też taki list od swojego sponsora dostać będziesz musiał.

# STREFA PRAWIE WOLNA OD PODATKU

Ku zadowoleniu wielu, rząd ZEA nie nakłada podatków na firmy i osoby fizyczne – co oznacza, że ​​możesz zatrzymać wszystkie zarobione pieniądze. Obywatele nie są również zobowiązani do płacenia podatków od majątku lub zysków kapitałowych. Mimo to istnieją pewne podatki – takie jak cła importowe na towary spoza kraju, a także podatki od najmu – z którymi nadal będziesz musiał się pogodzić.

# NUMER 1 PODCZAS LOCKDOWNU

Dubaj szybko stał się celem numer jeden dla osób samozatrudnionych i wpływowych osób, do których przybywają, próbując uciec z blokady na całym świecie. Sugerowano, że polubienia postów influencerów za granicą wzrosły o 144% w porównaniu do ich średniej. Dzięki bardziej zrelaksowanym zasadom Dubaju dotyczącym tego, kto może przyjechać do miasta, jest to idealna lokalizacja. Wprowadzenie tzw. zdalnej wizy pracowniczej w Dubaju, możesz wciąż pracować np. w Warszawie a mieszkać w Dubaju. To zdecydowanie też przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania Dubajem podczas pandemii.

# ROBOTY ZAMIAST DŻOKEJÓW

Wyścigi wielbłądów są tak samo popularne w Dubaju jak piłka nożna w Polsce. Jednak biorąc pod uwagę rozmiar wielbłądów, tylko dzieci mogły brać udział w wyścigach z nimi – co doprowadziło do tego, iż przemycano nielegalnie dzieci do kraju, aby służyły jako dżokeje wielbłądów. W 2001 roku zabroniono wszelkie wyścigi wielbłądów z udziałem dzieci i jako rozwiązanie alternatywne, Dubaj używa teraz robotów wielkości dzieci – kosztujących od 300 do 10 000 dolarów – do rywalizacji w wyścigach wielbłądów.

# RAJ DLA OBSERWATORÓW PTAKÓW

Wiele osób odwiedza Dubaj, aby podziwiać cuda stworzone przez człowieka – najwyższy budynek świata, wyspy w kształcie palm, Dubai Frame – co oznacza, że ​​często pomija się przyrodę. A niektórzy wręcz twierdzą, że nie ma tu żadnej natury. Jednak obserwatorzy ptaków będą zachwyceni, słysząc, że ponad 320 gatunków ptaków przelatuje przez Dubaj podczas swoich wędrówek. Wiosną i jesienią odwiedzający mogą w stanie dostrzec wszystkie rodzaje skrzydlatych dzikich zwierząt, w tym orły, brodźce szerokodzioby i czaple większe.

# POTRZEBUJESZ LICENCJI ABY KUPIĆ ALKOHOL

Jeśli chcesz spożywać, przechowywać lub przewozić alkohol w Dubaju, musisz mieć licencję na alkohol – nawet jeśli pijesz we własnym domu lub odwiedzasz dom znajomego. Aby uzyskać licencję, potrzebujesz kopii paszportu, wizy, zdjęcia paszportowego i dowodu tożsamości Emirates. Więcej na ten temat w TYM poście. Tylko uwaga – nawet jeśli masz licencję na picie w Dubaju, jeśli zostaniesz przyłapany na piciu w miejscu publicznym, możesz dostać wysoką grzywnę, a nawet karę więzienia. W tym momencie Dubaj jest już jedynym Emiratem, gdzie potrzeba licencji na zakup alkoholu. Poza Sharjah (czyt.Szardża), gdzie zakup alkoholu jest zabroniony. O tym, gdzie można kupić alkohol w całych Emiratach, przeczytać możecie TUTAJ.

Przeprowadzka do Dubaju kojarzy się przede wszystkim z pustynią i sztucznymi dziełami stworzonymi przez człowieka, ale Dubaj to o wiele wiele więcej. Można go nie lubić lub wręcz odwrotnie, ale nie można mu odmówić różnorodności. Nie kieruj się stereotypami i uprzedzeniami, nie idealizuj też tego miasta. Jeśli chciałbyś odwiedzić Dubaj czy też tu pracować, zaznajom się z tematem, poczytaj i bądź otwarty na przygodę życia w Emiratach Arabskich:)

Podobało Ci się? Super:) Pin it!

przeprowadzka do dubaju