Strona główna Emiraty w Pigułce O walucie w Emiratach Arabskich: Czym można tu płacić?

O walucie w Emiratach Arabskich: Czym można tu płacić?

3680
o walucie w emiratach arabskich

Planujesz podróż do Dubaju czy też chciałbyś tu zamieszkać na dłużej?Nie wiesz czym można tu płacić? Karta? Gotówka? Jaką walutę ze sobą zabrać? Dowiedz się co nieco o walucie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Co napewno musisz wiedzieć

  • Lokalną walutą ZEA jest dirham (AED)
  • Od listopada 1997 r. dirham jest powiązany z dolarem amerykańskim po kursie 3,6725 dirhamów za 1 dolara lub 0,272294 dolara za 1 dirham i od tego czasu pozostaje niezmienny
  • Gotówka do tej pory pozostaje jedną z najpopularniejszych opcji płatności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
  • Wynajmując mieszkanie w ZEA zapłacisz czekiem

O walucie w Emiratach Arabskich

Lokalną walutą w ZEA jest dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich (AED) lub w skrócie dirham. Został wprowadzony w maju 1973 roku, niecałe dwa lata po powstaniu państwa. Nowa waluta ZEA – której nazwa faktycznie wywodzi się od greckiego wyrażenia „chwytanie”, czyli „garść” – zastąpiła różne waluty, które były używane w regionie Zatoki Perskiej w latach przed uzyskaniem niepodległości.

o walucie w emiratach arabskich
Dirham-monety

We wszystkich emiratach tak zwana rupia gulfu była szeroko stosowana od 1959 do 1966 roku. Następnie sześć z siedmiu – z wyjątkiem Abu Zabi – wybrało najpierw rial saudyjski, a następnie rial katarski i dubajski. W Abu Zabi dinar bahrański był prawnym środkiem płatniczym, zanim dirham został oficjalnie wprowadzony.

Obecnie od lat krążą pogłoski o planowanej unii walutowej między państwami RWPZ (ang. Gulf Cooperation Council – w skrócie GCC). Jednakże, chociaż rzeczywiście istnieje Rada Monetarna Rady Współpracy Zatoki Perskiej, nie nastąpił konkretny postęp w zakresie ujednoliconej waluty dla państw arabskich Zatoki Perskiej.

Co więcej, Emiraty prawdopodobnie i tak by z tego zrezygnowały. W rzeczywistości Zjednoczone Emiraty Arabskie wycofały się już z dyskusji na temat potencjalnej wspólnej waluty, gdy nowo utworzona Rada Monetarna miała znajdować się w Rijadzie, a nie w Dubaju. Wygląda więc na to, że dirham zostanie tutaj na dłużej.

historia zea

Krótka Historia Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Jak powstały Zjednoczone Emiraty Arabskie? Pozwólcie, że opowiem wam jaka jest historia tego młodego państwa.

Banknoty i Monety w ZEA

Lokalną walutę emituje Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich, następca dawnej Rady Walutowej. Jak sama nazwa wskazuje, ta ostatnia została również założona w 1973 roku w celu wprowadzenia, a następnie zarządzania nową walutą.

Dziś Bank Centralny ma znacznie szerszy zakres władzy, zwłaszcza jeśli chodzi o regulowanie banków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i zarządzanie polityką monetarną tego kraju. Nadal jednak Rada Walutowa pozostaje m.in. odpowiedzialna za bicie monet i drukowanie banknotów.

1 AED odpowiada 100 filom. Monety są dostępne za 1, 5, 10, 25, 50 i 1 AED. Jednak chociaż najmniejsze monety 1, 5 i 10 fils technicznie istnieją, są raczej rzadkie w obiegu i rzeczywistym użyciu, zwłaszcza monety 1 fils. Banknoty ZEA to 5 AED (brązowy kolor), 10 AED (zielony), 20 AED (jasnoniebieski), 50 AED (fioletowy), 100 AED (różowy), 200 AED (żółto-brązowy), 500 AED (granatowy) ) i 1000 AED (jasnozielono-niebieski).

Ale jeśli kiedykolwiek natkniesz się na zielono-brązowy banknot 200 AED w portfelu, nie panikuj! To nie są fałszywe pieniądze, ale tylko starszy numer z serii z 1989 roku, podczas gdy nowsze, żółtawe banknoty pochodzą z 2008 roku.

Banknoty zazwyczaj przedstawiają znaczące budynki w ZEA (np. Słynny meczet Jumeirah w Dubaju), typowe zwierzęta z regionu Zatoki Perskiej (np. Antylopa oryksowa lub sokół) oraz przedmioty tradycyjnie kojarzone z życiem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (np. Sztylet chanjar lub żaglowiec typu dhow).

Wymiana walut i import gotówki

Waluta ZEA jest powiązana z dolarem amerykańskim. 1 USD to 3,6725 AED, a 1 AED to około 27 centów amerykańskich. Po przyjeździe do Zjednoczonych Emiratów Arabskich możesz łatwo wymieniać duże waluty międzynarodowe, takie jak dolary amerykańskie, euro lub funty brytyjskie, a także waluty krajów sąsiednich na dirham. Kantory wymiany walut (po ang. exchange) – znajdują się na lotniskach, w większości centrów handlowych oraz na lotniskach . Ich stawki są zwykle bardziej konkurencyjne niż te oferowane w głównych hotelach, a nawet w niektórych bankach. Jednak przywożąc pieniądze do kraju – czy to dirham, czy jakąkolwiek inną walutę – weź pod uwagę ograniczenia importowe ZEA. Jeśli importujesz gotówkę lub czeki podróżne o wartości przekraczającej 40 000 AED (lub równowartość w obcej walucie), musisz zgłosić tę kwotę w urzędzie celnym ZEA.

Jaką walutę zabrać ze sobą do Emiratów?

Tak jak wspomniałam powyżej, łatwo tu wymienić wszystkie duże waluty międzynarodowe. Także możecie wziąść ze sobą do ZEA dolary lub euro, jeśli podróżujecie z Polski. Można tu także zabrać złotówki i je wymienić, aczkolwiek napewno korzystniej będzie wam wymienić dolary lub euro.

Gotówka to król: Obfitość bankomatów

Jeśli chodzi o opcje płatności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gotówka pozostaje jedną z najpopularniejszych. W badaniu przeprowadzonym w 2015 roku przez Network International, wiodącego dostawcę rozwiązań płatniczych na Bliskim Wschodzie, gotówka okazała się preferowaną metodą płatności w przypadku dziesięciu z dwunastu zakupów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rzecznik firmy stwierdził, że jest to właściwie „kontrast z innymi światowymi centrami handlowymi, w których transakcje bezgotówkowe są znacznie bardziej rozpowszechnione”.

Jeśli pilnie potrzebujesz gotówki po przyjeździe, wypłata z bankomatu jest najbardziej oczywistą i najłatwiejszą metodą. Bankomaty są liczne w całych Emiratach, zwłaszcza w Abu Zabi i Dubaju. Można je znaleźć prawie wszędzie, nie tylko poza bankami i na międzynarodowych lotniskach, ale także w centrach handlowych, większych supermarketach i dużych hotelach, nawet na wielu stacjach benzynowych.

Przed wyjazdem do ZEA należy jednak upewnić się, że wasza karta bankomatowa działa w ZEA. W większości przypadków nie powinno to stanowić problemu: powszechne systemy wypłat z bankomatów obejmują American Express, Cirrus, Global Access, Master Card, Plus System i Visa. Jednak Twój bank w domu może naliczyć opłatę transakcyjną za każdą wypłatę gotówki z bankomatu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Lepiej dowiedz się wcześniej, ile to kosztuje!

Korzystanie z kart kredytowych

Chociaż czeki podróżne od lat maleją, główne banki i globalne sieci hoteli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nadal oferują możliwość ich zrealizowania. Większość woli po prostu używać karty kredytowej:karty takie jak Master Card, Visa, Diner’s Club i American Express są powszechnie akceptowane w Emiratach, podczas gdy zagraniczne karty debetowe są nieco mniej powszechne.

Ponownie, uważaj na ukryte opłaty od dostawcy karty kredytowej podczas korzystania z karty za granicą! Ponadto, jeśli masz wybór, nigdy nie wybieraj „dynamicznego przeliczania walut” lub „preferowanej waluty przez posiadacza karty” podczas płatności kartą. Ta metoda umożliwia przeliczenie ceny zakupu na walutę krajową w punkcie sprzedaży, ale kursy wymiany są zwykle mniej konkurencyjne niż te stosowane przez wystawcę karty kredytowej. W końcu zapłacisz więcej!

W małych sklepach i restauracjach, a także na zakupy na suku, gotówka jest jednak najłatwiejszą – i czasem jedyną – opcją płatności. Niektórzy właściciele małych firm mogą naliczyć dodatkową opłatę transakcyjną w wysokości 5%, jeśli nalegasz na płatność kartą, a inni mogą w ogóle nie mieć sprzętu technicznego do przetwarzania kart debetowych lub kredytowych.

Czeki wciąż żywe w ZEA

Czeki to wciąż jedna z najpopularniejszych metod realizacji płatności w Zjednoczonych Emiratac Arabskich, zwłaszcza w transakcjach handlowych. Otwierając konto, banki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zapewniają bezpłatną książeczkę czekową dla posiadaczy konta. Jak dotąd w 2018 r. W całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozesłano 12 milionów czeków. Do większości płatności używa się czeków. Wynajmując tu mieszkanie, zapłacisz właśnie czekiem.

o walucie w emiratach arabskich
Kiedy dowiadujesz się,że w ZEA wciąż można płacić czekiem:)

Płatności online i mobilne

Jeszcze kilka lat system płatności internetowych i mobilnych w ZEA nie był szczególnie rozpowszechniony. Gdy przyleciałam do Dubaju w 2015 roku, w niektórych przypadkach nie było możliwości zapłaty kartą online np. za warzywa, a jedynie gotówką przy odbiorze. W tym momencie kartą online płacić można za wszystko (online i przy odbiorze).

W badaniu z 2015 r. Tylko 4% klientów stwierdziło, że kupuje nawet towary na urządzeniu mobilnym, nie mówiąc już o korzystaniu z jakichkolwiek mobilnych metod płatności. W ostatnich latach sytuacja diametralnie się zmieniła.

Płatności mobilne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wzrastają w ogromnym tempie i obecnie wykazują już dwucyfrowy wzrost liczby takich transakcji. Zachęcanie do adopcji w różnych warstwach i segmentach dochodów pokazuje wartość i wygodę, jaką konsumenci czerpią z tej bezpiecznej i łatwej metody płatności. Rośnie wykorzystanie tzw. E-Portfeli a w supermarkecie zapłacić można nie kartą, a min. Apple Pay. Przegląd najpopularniejszych E-Portfeli w ZEA znajdziejsz tutaj.

Podobało Ci się? Super:) Pin it!

o walucie w emiratach arabskich