Krótki przewodnik po Ramadanie: Czym jest

426
ramadan

TWÓJ KRÓTKI PRZEWODNIK DO TEGO, BY ZROZUMIEĆ CZYM JEST RAMADAN

Jeśli wybieracie się do Dubaju w czasie Ramadanu albo po prostu chcielibyście zaczerpnąć informacji na ten temat, zapraszam was do przeczytania poniższego przewodnika po Ramadanie. Czym jest, kiedy się zaczyna i podstawowe słownictwo z nim związane.

Czym jest Ramadan?

Ramadan jest dziewiątym miesiącem islamskiego kalendarza Hijri. Coroczne obchody Ramadanu, podczas którego obowiązuje post od wschodu do zachodu słońca, uważane są za jedno z Pięciu filarów islamu.

Ramadan jest uważany za najlepszy i najważniejszy miesiąc roku dla muzułmanów, ponieważ był to miesiąc, w którym Koran został objawiony Prorokowi Mahometowi w nocy Laylat Al Qadr, jednej z ostatnich dziesięciu nocy Ramadanu.

Podczas Ramadanu muzułmanie nie jedzą ani nie piją pomiędzy modlitwami fajr (o świcie) i maghrib (o zachodzie słońca). Jest to także czas na autorefleksję.

Kiedy wypada Ramadan?

Pierwszy dzień Ramadanu jest tradycyjnie naznaczony przez widzenie półksiężyca gołym okiem i w tym roku Ramadan wypadnie 5 lub też 6 maja. Każdego roku Ramadan wypada 11 dni wcześniej aniżeli w roku poprzednim.

Dlaczego daty rozpoczęcia Ramadanu się zmieniają co roku?

Muzułmanie podążają za kalendarzem księżycowym-to znaczy opartym na fazach księżyca-których 12 miesięcy to około 354 dni. To 11 dni krócej niż 365 dni standardowego kalendarza gregoriańskiego. Dlatego islamski kalendarz księżycowy przesuwa się wstecz o około 11 dni w roku w stosunku do zwykłego kalendarza gregoriańskiego.

Jak długo trwa Ramadan?

Ramadan trwa jeden pełny cykl księżycowy, który zwykle trwa 29 lub 30 dni. Obserwacja księżyca określa czas jego trwania. Obecnie obliczenia astronomiczne zaczęły mieć pierwszeństwo przed odwieczną tradycją obserwacji księżyca gołym okiem w celu określenia dat.

Kiedy wiadomo gdy Ramadan się rozpoczyna?

Komisja obserwacji księżyca w Mekce w Arabii Saudyjskiej wyda oficjalne oświadczenie i stąd wiadomo, kiedy rozpocznie się Ramadan.

Dlaczego Arabia Saudyjska?

Mekka jest uważana za najświętsze miasto w islamie. Nie tylko było to miejsce narodzin proroka Mahometa, ale także miejsce, w którym prorok Mahomet miał swoje pierwsze objawienie Koranu. Z tego powodu reszta świata islamskiego podąża za zapowiedzią Arabii Saudyjskiej.

Dlaczego muzułmanie poszczą?

Post czyli saum (sawm), luźno tłumaczy się jako „powstrzymanie się”. Tak więc podczas Ramadanu muzułmanie zobowiązują się nie jeść, nie pić, nie palić, a nawet nie żuć gumy w ciągu dnia. Ale saum nie polega wyłącznie na fizycznej powściąfliwości, ale odnosi się również do złych myśli, działań i słów.

Wiele osób uważa, że ​​Ramadan dotyczy pozbawieniu czy też ograniczeniu, ale w islamie jest to również spędzanie czasu z rodziną, wspólny posiłek. Sam post ma na celu pomóc muzułmanom dowiedzieć się o samodyscyplinie i powściągliwości oraz umożliwić im empatię wobec tych, którzy mają mniej.

Czy każdy Muzułmanin musi pościć?

Nie wszyscy muszą pościć, są wyjątki. Małe dzieci, kobiety w ciąży, karmiące oraz osoby starsze, chore i podróżujące nie muszą pościć. Kobiety w cyklu miesięcznym także nie poszczą. W razie tymczasowej przerwy w poście muzułmanie muszą uzupełnić te brakujące dni po Ramadanie. Nie-muzułmanie nie muszą pościć. Należy jednak przestrzegać odpowiedniej etykiety w tym czasie. Więcej na temat znajdziesz tutaj.

Podstawowe słownictwo

IFTAR – to posiłek, który Muzułmanie spożywają po zakończonym poście, po zachodzie słońca. Zazwycza jada się go z rodziną i przyjaciółmi.

SUHOOR – to posiłek spożywany tuż przed wschodem słońca, przed rozpoczęciem postu.

TARAWIH – to modlitwa nadobowiązkowa, odmawiania po modlitwie nocnej w Ramadanie. Modlitwa ta znana jest też pod nazwą qijamun ramadan.

Jakie są podstawowe pozdrowienia w czasie Ramadaniu?

Pozdrowienia używane podczas tego miesiąca to Ramadan Kareem, co znaczy hojny Ramanan lub Ramadan Mubarak – błogosławiony Ramadan.

Jakie Święto jest na zakończenie Ramadanu?

Eid al-Fitr czyli ’święto przerwania postu” zakańcza Ramadan. Jest to czas, który Muzułmanie świętują odwiedzając rodzine czy przyjaciół. Dzieci dostają prezenty i przygotowuje się świąteczne potrawy. Pozdrowienie używane w tym czasie to Eid Mubarak, które jest odpowiednikiem polskiego 'Wesołych Świąt’.

Czy wszystko pozostaje zamknięte w ZEA w czasie Ramadanu?

Jeśli chcielibyście się także dowiedzieć, jak wygląda Ramadan w Dubaju i jak zmienia się wtedy to miasto, zapraszam was do mojego postu RAMADAN W DUBAJU – CZEGO NALEŻY OCZEKIWAĆ.

Dziękuje za uwagę. Pozdrawiam x

Sabina

Podobało Ci się? Super:) Pint it!

przewodnik po ramadanie