Kilka zabawnych faktów o pogodzie w Dubaju

1310
kilka zabawnych faktów o pogodzie w dubaju

Temperatury 50 ° C; burze piaskowe; ludzie w płaszczach i puszystych kurtkach, narzekający na zimno? Tak, a wspólnym czynnikiem jest pogoda w Dubaju i innych emiratach ZEA. Jak takie kontrasty mogą być możliwe w miejscu, które w opinii większości ludzi jest krainą wiecznego słońca i ładnej pogody? Pozwólcie, że przedstawię wam poniżej, kilka zabawnych faktów o pogodzie w Dubaju i innych częściach Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dubaj leży na 20 ° szerokości geograficznej północnej, więc ma pory roku.

Nie do końca w taki sposób, w jaki my Polacy, postrzegamy cztery wyraźne pory roku. Aczkolwiek jeśli mieszkasz w Dubaju przez cały rok, zdecydowanie możesz dostrzec wzorzec zmian pogody.

Zobacz więcej: POGODA W DUBAJU

JAK PRZETRWAĆ LETNIE UPAŁY W ZEA

KILKA ZABAWNYCH FAKTÓW O POGODZIE W DUBAJU

Począwszy od sierpnia, będziemy charakteryzować pogodę w ZEA jako „przerażająco, niewyobrażalnie gorąco” do „dość cholernie gorąco” w październiku i listopadzie, następnie do „zaskakująco przyjemnie i chłodnyco” w grudniu, styczniu i lutym. Następnie „podgrzewamy się” od marca do maja , a od czerwca do sierpnia wróciliśmy do miejsca, w którym zaczęliśmy:)

W ciągu tego dwunastomiesięcznego cyklu, doświadczysz burz piaskowych, deszczu, a nawet śniegu w ZEA (tak, śnieg… więcej na ten temat później).

ŻYCIE W JASKINI

W upalne miesiące, pod koniec maja, czerwca, sierpnia i na początku września temperatura w ciągu dnia sięga rutynowo 40°C i może osiągać nawet 50 °C. Ludzie często pytają mnie: „Jak Ty to wogóle znosisz?” Prosta odpowiedź brzmi: nie znoszę, bo tego nie da się znieść.

Jak większość innych mieszkańców ZEA, w tych miesiącach staje się mieszkańcem „mojej jaskini”. Właściwie wielu jaskiń. Wszystkie są klimatyzowane do temperatury między 18 ° a 22 °. Moje jaskinie to mój dom, samochód i dowolne z wielu centrów handlowych, restauracji i hoteli.

Czas na zewnątrz jest ograniczony do absolutnego minimum, jak na przykład krótki spacer od samochodu do pełni klimatyzowanego centrum handlowego lub mieszkania.

GORĄCO I SUCHO?

Często także słyszę : „OK, rozumiem, że jest gorąco, ale gorąco i sucho pewnie jest miłe, prawda?” Być może ale nie tutaj. Dubaj napewno nie jest gorący i suchy.

Większość głównych miast ZEA rozciąga się wzdłuż wybrzeża Zatoki Arabskiej, a letnie słońce niesie ze sobą bardzo wysoką wilgotność. Innymi słowy, im cieplej tym bardziej wilgotno.

W miesiącach letnich na zewnątrz jest 45 °C. Przebywanie wtedy na świeżym powietrzu można by porównać do mieszkania w saunie. A wieczory wcale nie przynoszą wytchnienia od wilgoci. Tak, temperatury spadają do połowy 30°C, co może być całkiem znośne, ale wilgotność staje się wtedy jeszcze wyższa. Miastem, które potwierdza wyjątek od tego, co napisałam w tym akapicie, jest Al Ain, drugie miasto w emiracie Abu Dhabi. Jest wystarczająco daleko od wybrzeża, aby wilgotność była znacznie niższa. Może czas na przeprowadzkę do Al Ain?

NIE MA SMOŁY NA DROGACH W LECIE?

Kiedy temperatury letnie osiągają pewien punkt w wielu krajach – z pewnością powyżej 30 °C, większość z nas zna zjawisko stopu smoły. Czarny, lepki materiał bitumiczny używany do wiązania materiałów drogowych zaczyna się upłynniać. Znamy to także z polskich dróg, prawda? Nie dzieje się tak jednak na drogach ZEA. Musi mieć to coś wspólnego z zastosowaną mieszanką lub korzyścią z nowoczesnych badań i materiałów, ale nawet w 50°C nie ma śladu stopienia smoły na drogach.

Ale coś innego dzieje się w znacznie niższych temperaturach – zazwyczaj w połowie 20°C, związanych z zimą i zimowymi opadami deszczu. Wydaje się, że woda uwalnia cienką, oleistą warstwę na powierzchnię drogi, co czyni ją bardzo niebezpieczną w połączeniu z prędkością i nagle uruchomionymi hamulcami.

I dlatego Ci, którzy mieszkają tu już wiele lat, są bardzo ostrożni w prowadzeniu samochodu, gdy pada deszcz. Zdecydowanie zbyt wielu kierowców, którzy nie są przyzwyczajeni do jazdy w mokrych warunkach, kontynuuje jazdę zbyt szybko i zbyt blisko innych pojazdów. Co prowadzi do wielu wypadków drogowych w tym czasie.

BEZ RYNIEN I KANALIZACJI DESZCZOWEJ

Gdzie więc spływa woda, gdy pada deszcz? Zgodnie z prawem grawitacji do najniższego możliwego punktu. Willa, w której mieszkają moi znajomi, ma płaski dach, ale nie ma rynny. Oczekuje się, że roczne opady będą tak małe, że samo posiadanie krótkich, prawie poziomych rur w strategicznych punktach na dachu budynku pozwoli wodzie nieszkodliwie spłynąć na ziemię, z dala od boku budynku, gdzie ostatecznie będzie po prostu sączyć się w piasek. Wszystko jest w porządku, o ile rury są wolne od zatorów. Dlatego też, jeśli przeprowadzicie się do willi w Dubaju, pamiętajcie o tym zadaniu konserwacyjnym, które najlepiej wykonać jest w listopadzie.

To samo dotyczy dróg. Dreny burzowe, takie jakie są, szybko się wypełniają, a następnie w niskich punktach dróg tworzą się (i to dość głębokie) baseny w niskich punktach na drogach. Powoduje to np. odcinanie się 2 czy 3 pasów na autostradzie. W Dubaju ruch uliczny jest mało przyjemny a deszcz czyni go po prostu okropnym przeżyciem. Deszcz powoduje chaos, wiele wypadków itd. Ale o tym innym razem. Jeśii chodzi o mgłę (podobnie jak deszcz występuje w okresie zimowym) może ona zakłócać ruch drogowy ale też i lotniczy (styczeń / luty).

CZAS WYCIĄGNĄĆ KOŻUCH

Pojęcie zimna jest dość względne. Dla każdego oznacza ono coś innego. Inaczej będą mowić o zimie Polacy a inaczej Włosi.

Tak więc w Dubaju, w grudniu i styczniu, nierzadko widuje się późną nocą i wczesnym rankiem ludzi w ciepłych kurtkach czy płaszczach, z czapkami na głowie. A jakież to warunki Syberyjskie skłaniają ich ku temu? Cóż, temperatura w grudniu i styczniu może spaść do 15 °C … lub nawet do 12 °C. Przyznam, że i ja, przyzwyczajona do temperatur minusowych w zimie, po kilku mieszkania tutaj, zaopatrzyłam się w ciepły sweter…

Zimą wielu turystów przyjeżdża do ZEA i jest to naprawdę najlepszy czas, aby tu być. Ale trzeba też pamiętać o tym, że może padać w tym czasie a niekiedy sweterek z długim rękawem czy bluza, będzie bardzo wskazany.

PADA ŚNIEG PADA ŚNIEG

Wewnątrz sztucznego stoku narciarskiego w Mall of the Emirates znajduje się maszyna naśnieżająca, temperatura otoczenia -2 C i wesołe pingwiny. Ale śnieg to nie tylko sztuczny wytwór, ale prawdziwe zjawisko atmosferyczne, które ZEA już nie raz doświadczyło. W przeciągu osatnich kilku lat, praktycznie co roku, notuje się opady śniegu, przede wszystkim w północnych emiratach. Zmiana klimatu dotyczy zatem i ZEA. Nie da się ukryć. Ostatnie opady śniegu odnotowano w styczniu 2020r. w Ras Al Khaimah. Zobacz zdjęcia tutaj. W ostatnich latach zanotowaliśmy także opady gradu.

BURZE PIASKOWE

Telewizja i film, min. „Lawrence z Arabii” dały nam inne wyobrażenie burzy piaskowej od tej, której doświadczamy w ZEA.

To nie znaczy, że nie istnieją takowe w innych pustynnych miejscach, w których nie ma infrastruktury. W Emiratach Arabskich miewamy wietrzne burze piaskowe – w języku arabskim znane jako shamal. Przelatują nad Półwyspem Arabskim z północnego wschodu – z Iraku – i mogą wystąpić w większości pór roku.

Co się wtedy dzieje? Jednym słowem jest wtedy nieprzyjemne. Drobny, pylisty piasek dostaje się do wszystkiego, w tym do twoich domów. Jeśli próbujesz na chwilę wyjść wtedy np. na balkon, bardzo prawdopodobne będzie, iż najesz się trochę piasku. Możesz wtedy prowadzić samochód, ale widoczność jest znacznie zmniejszona. Wiatr jest silny, ale nie zobaczysz samochodów podnoszonych i rzucanych w powietrze. Ale już kontenery ze śmieciami tak…

Mimo tych opowieści o mrozie i deszczu zdecydowanie twierdzę, iż najlepszy czas na podróż do ZEA to czas od listopada do końca kwietnia. Jeśli chodzi o pozostałe miesiące, no cóż… zostaliście ostrzeżeni:)

Podobało Ci się? Super:) Pin it!

kilka zabawnych faktów o pogodzie w dubaju