Strona główna Emiraty w Pigułce Jak się ubierać w Emiratach Arabskich – Poradnik

Jak się ubierać w Emiratach Arabskich – Poradnik

5014
jak się ubierać w Dubaju

Twój przewodnik do tego jak ubierać się w Dubaju i pozostałych Emiratach

Prawdopodobnie najczęściej zadawanym pytaniem przez podróżujących do Dubaju i innych Emiratów jest: „W co się ubrać?”, „Czy muszę zakrywać włosy?”, „Czy mogę nosić bikini na plaży lub w parku wodnym?”, „A co z krótką sukienką”? Wciąż istnieje wiele mitów na ten temat.

Najczęściej to kobiety szukają odpowiedzi na te pytania, aczkolwiek i mężczyźni powinni zaczerpnąć co nieco informacji na temat dress codu w ZEA.

Poniżej postaram się odpowiedzieć na zadawane najczęściej pytania związane z tym jak się ubrać w Dubaju. Jeśli tu nie znajdziecie tego czego szukaliście, dajcie znać.

O czym musicie pamiętać wybierając się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

♦ Emiraty Arabskie to kraj muzułmański, ale bardzo tolerancyjny (mieszka tu ponad 200 różnych narodowości)

♦ Dubaj jest najbardziej nowoczesnym i liberalnym z siedmiu Emiratów

♦ W lecie temperatury przekraczają 40 stopni C a często i 50

♦ Sharjah jest najbardziej konserwatywnym Emiratem

W CO UBIERAJĄ SIĘ EMIRATCZYCY?

Emiratki tradycyjnie noszą Abaye (zwykle jest to czarna długa suknia gładka lub ozdobna) a włosy zakrywają sheila (szalem). Pod czarną abają często spostrzec można np. modne jeansy i wysokie szpilki a u mężczyzn sportowe buty. Tradycyjny ubiór Emiratczyków to kandora, czyli długa suknia, zwykle biała, do kostek. Niektórzy Emiratczycy noszą tradycyjny strój na co dzień, inni, tylko na wyjątkowe okazje. W tej sytuacji, możesz nawet nie wiedzieć, że siedzisz koło lokalnego mieszkańca ZEA:)

jak się ubierać w emiratach arabskich

Zobacz: Emiraty Arabskie – Lokalne przepisy i zwyczaje

Emiraty Arabskie po raz pierwszy – Co musisz wiedzieć

CZY TURYŚCI MUSZĄ UBIERAĆ TRADYCYJNE STROJE W EMIRATACH?

Absolutnie nie, nie muszą. Kobiety nie są zmuszane do zakrywania się i noszenia abaji i szalu na głowie, podobnie też nie ma wymogu aby mężczyźni przywdziewali tradycyjne stroje Emiratczyków. Jeśli będziesz chciał przymierzyć kandurę i wyjść w niej na miasto, nikt Ci nie zabroni. Podobnie jest z abają. Lecz wymogu czy przymusu, aby ubierać się w Emiratach tak jak rdzenni mieszkańcy ZEA, nie ma i nigdy nie było.

NIEPISANY DRESS CODE

W ZEA, tak jak i w innym miejscach na świecie, obowiązują niepisane zasady ubierania się. Kiedy podróżujesz w nowe miejsce, czy to do Gruzji, Francji, Nepalu, czy Bangladeszu, starasz się ubierać tak, aby nie urazić lokalnych mieszkańców. Podobnie jest w Emiratach. Bądź sobą, ale okaż szacunek lokalnej społeczności. To ile ciała możesz pokazać w dużej mierze zależy po prostu od tego, gdzie się wybierasz. Inaczej ubierzesz się do galerii handlowej, kina, parku, meczetu czy kościoła a inaczej na imprezę w klubie lub do baru.

CZEGO UNIKAĆ

Kobiety

♦ głęboki dekolt zachowaj  na imprezę w klubie lub na plaży

♦ gorące szorty i krótkie spódniczki, nie są dobrym wyborem w ZEA, chyba że nosisz je na plaży lub w klubie

♦ bluzki i sukienki, w których widoczna jest część lub całość bielizny, są również nieodpowiednie w miejscach publicznych

♦ unikaj przeźroczystych legginsów z krótkimi bluzkami

♦ krótkie topy odsłaniające brzuch są ok, ale znów – na plaży lub w klubie

Mężczyźni

♦ zachowaj krótkie szorty na plażę

♦ do niektórych klubów, barów czy też restauracji nie wolno wchodzić w trampkach i krótkich spodenkach

♦  koszulki bez rękawów lub na ramiączkach będą odpowiednie, ale na plaży lub basenie hotelowym

Zobacz: Pogoda w Dubaju

Alkohol w Emiratach Arabskich – Co musisz wiedzieć

CO NALEŻY NOSIĆ W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Przez miejsca publiczne mam na myśli centra handlowe, metro, parki, lokalne markety i bazary, restauracje, kawiarnie itp.

jak się ubierać w emiratach arabskich
Jedna z tabliczek informacyjnych w centrum handlowym, na której istnieje prośba o odpwiednie ubranie

Centra handlowe w Dubaju mają swoje zasady dotyczące ubioru i chociaż różnie bywają one egzekwowane, najlepiej ubierać się tak, aby uniknąć sytuacji, w której ochroniarz przyjdzie, aby cię pouczyć. Twoje ubranie powinno sięgać przynajmniej do kolan, a ramiona powinny być zakryte, więc jeśli masz np. na sobie podkoszulek na ramiączkach, weź ze sobą szal, sweter lub lekką kurtkę, aby zakryć ramiona.

jak się ubierać w emiratach arabskich
Zasady zasadami a rzeczywistość jest taka jak na zdjęciu, czyli różnorodna. Czarne abaje i zakryte włosy a obok krótka spódniczka i odkryte ramiona

Jeśli wybierasz się do starego Dubaju, spodziewaj się, że większość sprzedawców tam to mężczyźni. Większość pochodzi z Azji Południowej (Indie, Pakistan, Bangladesz itp.) a także z Iranu czy Syrii. Najlepiej ubierz się tutaj skromnie-zakryj ramiona i nie noś czegoś zbyt krótkiego, abyś czuł/czuła się bardziej komfortowo. Nikt nie zabroni Ci krótkich shortów czy sukienki bez ramiączek. To Twój wybór.

W CO SIĘ UBRAĆ DO MECZETU

Niektóre meczety w ZEA są otwarte także i dla turystów (nie tylko dla muzułmanów).

Aby wejść do meczetu, należy być odpowiednio ubranym. Kobiety powinny mieć na sobie spodnie, spodnie lub spódnicę maxi, lub sukienkę i upewnić się, że nie odsłaniają ramion, dekoltu, pleców ani brzucha. Weź ze sobą chustę na głowę, a gdy o niej zapomnisz, zapewne dostaniesz takową już w meczecie.

Zwiedzając meczet w Abu Dhabi kobiety dostają przy wejściu abaję (różne kolory), która połączona jest już z nakryciem głowy, co znacznie ułatwia sprawę. Mężczyźni powinni mieć na sobię koszulę lub t-shirt (z rękawami) oraz długie spodnie lub dżinsy. W żadnym innym meczecie na terenie ZEA nie ma wymogu ubierania abaji, jeśli już wchodzicie do środka. Meczet Abu Dhabi jest atrakcją turystyczną, która przyciąga miliony, ale jest także miejscem modlitwy dla muzułmanów. Z racji dużego zainteresowania tym miejscem ze strony turystów (z których duży procent to niemuzułmanie), wprowadzono kilka lat temu obowiązek założenia abaji a dla mężczyzn brak szortów i koszul/-ek bez rękawów.

W CO SIĘ UBRAĆ NA PUSTYNIĘ

Podczas wizyty w ZEA najprawdopodobniej wybierzesz się na pustynne safari w i spędzisz popołudnie i wieczór na pustyni. W ciągu dnia jest bardzo gorąco i słonecznie. Załóż więc coś lekkiego i praktycznego, np. lniane spodnie, dżinsy lub lekkie spodnie dresowe w połączeniu z koszulką lub koszulą.

Kobiety powinny unikać krótkich szortów i krótkich sukienek, nie tylko dlatego, że np. jazda na quadzie lub na wielbłądzie byłaby w nich dość niewygodna, ale także dlatego, że wieczory na pustyni bywają dość chłodne. Dlatego też warto wziąść ze sobą coś cieplejszego.

Mężczyźni mogą nosić szorty lub lekkie i wygodne spodnie lub dżinsy z koszulką lub koszulą.

Noś wygodne, zakryte obuwie, które będzie praktyczne i sprawi, aby gorący piasek nie dostał się do środka. Koniecznie weź ze sobą okulary przeciwsłoneczne i nie zapomnij nałożyć dużej ilości kremu przeciwsłonecznego, aby uniknąć poparzeń.

jak się ubierać w emiratach arabskich
Ubranie na pustynię musi być wygodne i wykonane z przewiewnego, lekkiego materiału. Wieczorem może być b.chłodno, także trzeba o tym pamiętać.

W CO SIĘ UBRAĆ NA PLAŻĘ

Kobiety mogą nosić bikini i dowolne stroje kąpielowe na plaży i basenie. Zostaw jednak skąpe brazylijskie stringi w domu, ponieważ nie są one odpowiednie na publicznych plażach. Japonki są świetne, ale tylko na plażę. W żadnym z Emiratów nie ma zakazu noszenia bikini lub też nakazu, aby nosić burkini (czyli strój który zakładają muzułmanki).

Nie wolno nosić strojów kąpielowych nigdzie indziej niż na plaży lub basenie, co oznacza, że nie możesz iść w stroju do sklepu ani siedzieć w nim w kafejce na plaży.

Nie wsiadaj też do metra w przykrótkich szortach i przeźroczystej koszuli nałożonej na bikini.

jak się ubierać w emiratach arabskich
Jedynie topless opalać się nie można

W CO SIĘ UBRAĆ DO RESTAURACJI I DO BARU

Na wakacjach w ZEA z pewnością wybierzesz się do eleganckich (lub też nie), restauracji i barów, gdzie obowiązuje półformalny lub formalny strój. Wiele restauracji i barów ma określone  zasady co do ubioru i butów. Nie wszystkie akceptują np. krótkie spodenki czy też trampki. Zawsze zerknąć można na ich stronę internetową. Jeśli jest jakiś określony dress code, to napewno będzie to uwzględnione na stronie restauracji.

JAK SIĘ UBRAĆ DO KLUBU W ZEA

Do klubu ubierzesz się tak, jak w każdym innym mieście z aktywnym życiem nocnym. Drogie panie, pamiętajcie, że niektóre bardziej wyszukane miejsca wpuszczą was tylko w butach na obcasie. Drodzy panowie – nie zakładajcie spodenek i trampek do klubu. Warto zajrzeć na stronę klubu do którego się wybieracie. Niektóre mają zamieszczon na stronie internetowej dress code, co pomoże w dobraniu odpowiedniego stroju na wieczór.

W CO SIĘ UBRAĆ W RAMADANIE W DUBAJU

Ubiór w Ramadanie w Dubaju niczym nie odbiega od tego, co założyć można w każdym innym czasie. Różne legendy krążą na ten temat i co rusz w polskiej prasie pojawia się artykuł o tym, jak to kobiety zmuszane są do zakrywania się w Ramadanie (i nie tylko) w Dubaju.Co jest absolutnie nieprawdą.

Szacunek dla miejsca w którym przebywacie i nic poza tym. Przeczytaj mój wcześniejszy post, aby wiedzieć jak się zachować w Ramadanie.

 Zobacz: Ramadan w Dubaju – jak się zachować

AKCESORIA KTÓRE POWINIENEŚ ZE SOBĄ ZABRAĆ DO EMIRATÓW

♦ lekką chustę, która zakrywa ramiona lub głowę, gdy idziesz do meczetu (dla kobiet)

♦ torba na ramię, plecak lub torba do zwiedzania

♦ kapelusz lub czapka z daszkiem na dzień, gdy będziesz na zewnątrz

♦ dobre okulary przeciwsłoneczne – będziesz ich potrzebować przez cały rok w ciągu dnia

♦ krem z filtrem; 50tka na twarz i 30tka na plażę (słońce tu jest bardzo mocne i łatwo o poparzenia)

CZY POZOSTAŁE EMIRATY SĄ TAK NOWOCZESNE JAK DUBAJ?

Choć bardziej tradycyjne i z większą liczbą ludności lokalnej, Abu Dhabi ma podobny dress code jak Dubaj. Zasady ubioru będą tu takie, jak opisane powyżej. Sharjah znana jest jako najbardziej konserwatywny emirat. Nie wskazane jest noszenie tu krótkich spodenek, sukienek i przeźroczystych ubrań w miejscach publicznych i urzędach. Podobnie jest w Al Ain, Ras Al Khaimah, Fujairah, Ajman i Umm Al Quawain. Poza terenem hotelu spotkacie tu głównie Emiratczyków i ludność z Azjii Południowej.

Czy to w Dubaju czy też w innych Emiratach, ubierajcie się tak, aby szanować miejsce w którym jesteście. Inaczej ubierzecie się do baru, inaczej do restauracji czy też meczetu. Nie rezygnujcie ze swoich ulubionych ubrań, ale też miejcie na uwadze, że obowiązuje tu bardziej konserwatywny dress code aniżeli w innych krajach. Jeśli macie jakieś pytania w związku z powyższym, to zapraszam do komentarzy.

Tego nie wiedziałeś: Ciekawe fakty o Dubaju

Podobało Ci się? Super:) Pin it!