Flaga ZEA: Historia i znaczenie kolorów

490
historia flagi zea

Flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest źródłem wielkiej dumy dla Emiratczyków. Ale co ona znaczy i jak powstała? Jaka jest historia flagi ZEA? Czytaj dalej.

3 listopada to Dzień Flagi ZEA

Historia flagi narodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Trucial States (z ang.Stany Rozjemcze), znane również jako Stany Rozjemcze Wybrzeża Omanu, były grupą konfederacji plemiennych w południowo-wschodniej Arabii, wyznaczoną przez rząd brytyjski. Termin ten określał terytoria, których szejkowie podpisali traktaty ochronne lub rozejmy z rządem brytyjskim od początku XIX wieku do 1892 roku.

Flagą, która ostatecznie została wybrana do reprezentowania sojuszu stanów rozjemczych, to czerwono-białe trójpasma z siedmioramienną gwiazdą, która reprezentowała siedem szejkdomów.

 Szejkdom lub szejchdom (arab. مشيخة‎ [Mashyakhah]) to obszar geograficzny lub społeczeństwo rządzone przez przywódcę plemiennego zwanego szejkiem (arab. شيخ‎). Szejchdomy istnieją wyłącznie w krajach arabskich, szczególnie na Półwyspie Arabskim (kraje Zatoki Perskiej). 

Rozejm został zniesiony w 1971 roku, po czym sześć szejchdomów — Abu Dhabi, Fujairah, Sharjah, Dubai, Umm Al Quwain i Ajman utworzyło Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ras Al Khaimah dołączył do Federacji w 1972 roku.

historia zea

Krótka Historia Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Jak powstały Zjednoczone Emiraty Arabskie? Pozwólcie, że opowiem wam jaka jest historia tego młodego państwa.

Kolory panarabskie — czerwony, zielony, biały i czarny — zostały użyte do ostatecznej wersji flagi. Czterokolorowy wzór obejmuje trzy poziome paski z pionowym czerwonym paskiem po prawej stronie.

flaga zea
Każdy kolor na fladze ZEA ma jakieś znaczenie

Kto zaprojektował flagę ZEA?

Flaga ZEA zaprojektował Abdullaha Mohammed Al Maainah, który miał wówczas 19 lat. Jego projekt był jednym z wielu rywalizujących w konkursie o oficjalny symbol oznaczający unię kraju. Jak sam mówi dziś, zrozumiał istotę i znaczenie flagi Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dlatego dołożył wszelkich starań, aby wygrać ten konkurs. Swój projekt złożył zaledwie 3 dni przed zakończeniem jego zakończeniem. Złożono wtedy ponad 1tys. projektów. Później został On ministrem spraw zagranicznych ZEA.

flaga zea
Abdullah Mohammed Al Maainah

Nowa flaga została pierwotnie wzniesiona po raz pierwszy 2 grudnia 1971 roku przez ojca założyciela kraju, Szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana. Reprezentując jedność, pan-arabskie kolory są podstawowym elementem wszystkich wydarzeń narodowych, religijnych, społecznych, sportowych i innych organizowanych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

hymn zjednoczonych emiratów arabskich

Jak powstał hymn Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Hymn Zjednoczonych Emiratów Arabskich miał być początkowy tylko instrumentalny. Dowiedz się więcej jak to było.

Emblemat Zjednoczonych Emiratów Arabskich

flaga zea
Emblemat używany na fladze prezydenta ZEA

Jednym z interesujących faktów dotyczących flagi ZEA jest to, że tylko prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich może podnieść flagę ZEA z emblematem sokoła. Ta wersja jest również znana jako flaga prezydencka ZEA.

Emblematem ZEA był pierwotnie złoty jastrząb z okrągłą czerwoną tarczą z siedmioma gwiazdami i białą arabską żaglówką. Był to oficjalny emblemat kraju do 2008 roku, zanim projekt tarczy został zmieniony na flagę narodową.

Znaczenie kolorów

Historia flagi ZEA miała bezpośredni wpływ na jej projekt, a zwłaszcza na wybrane dla niej kolory. Flaga reprezentuje obywateli ZEA i wartości kraju i osiągnięcia – godność, dumę, bezpieczeństwo, pokój i szczęście.

Czerwony pasek znajduje się najbliżej masztu, a zielony na górze.

Znaczenie kolorów na fladze ZEA:

czerwony Pionowy czerwony pasek na fladze oznacza „razem w jedności”, a kolor czerwony symbolizuje siłę, wytrzymałość, męstwo i odwagę. Symbolizuje także poświęcenie poprzednich pokoleń, które położyły podwaliny pod Unię.

zielony Reprezentujący dobrobyt kraju zielony pasek na fladze ZEA jest symbolem zasobów naturalnych i dziedzictwa rolniczego kraju.

biały kolor flagi ZEA reprezentuje pokój i darowizny charytatywne kraju

czarny pasek reprezentuje odwagę i moc. Odzwierciedla siłę obywateli Emiratów oraz ich odrzucenie ekstremizmu i niesprawiedliwości.

Długość flagi jest dwukrotnością jej szerokości.

Dlaczego obchodzony jest Dzień Flagi ZEA?

flaga zea
Emiratczycy dumnie obchodzą Dzień Flagi

Flaga narodowa ZEA jest honorowana w Dniu Flagi. Dzień ten obchodzony jest co roku 3 listopada od momentu jego inauguracji w 2013 roku przez Szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, Premiera ZEA. Jest to także data, kiedy Szejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan został prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2004 roku.

W 2021 r. dzień ten miał szczególne znaczenie, bowiem ZEA obchodziły wtedy 50-lecie powstania państwa.

Podobało Ci się? Super:) Pin it!

flaga zea