Według magazynu Dezeen, czyli najpopularniejszego i najbardziej wpływowego magazynu na świecie o architekturze, wnętrzach i designie, lista 10 pawilonów, które trzeba zobaczyć na Expo 2020 w Dubaju, przedstawia się następująco.
Zawartość strony
- 1 Pawilon ZEA autorstwa Santiago Calatrava
- 2 Pawilon Singapuru autorstwa WOHA
- 3 Pawilon Finlandii autorstwa JKMM
- 4 Pawilon Wielkiej Brytanii autorstwa Es Devlin
- 5 Pawilon Mobilności autorstwa Foster + Partners
- 6 Pawilon Włoch autorstwa Carlo Ratti Associati
- 7 Pawilon Szwajcarii autorstwa OSS
- 8 Pawilon Zrównoważonego Rozwoju firmy Grimshaw
- 9 Pawilon Holandii autorstwa V8 Architects
- 10 Pawilon Możliwości autorstwa AGI Architects
Pawilon ZEA autorstwa Santiago Calatrava
Zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę pawilon gospodarzy Expo 2020, ma kształt skrzydła sokoła.
Pawilon Narodowy Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Expo 2020 w Dubaju symbolizuje historię sokolnictwa tego kraju oraz jego śmiałego ducha, który przekształcił zbiór małych pustynnych społeczności w globalne centrum handlu i turystyki.
Budynek jest zwieńczony 28 „skrzydłami” z włókna węglowego, które można zamknąć, aby osłonić panele słoneczne na dachu.
Główne Tematy Expo 2020 w Dubaju
Expo 2020 Dubai to bez wątpienia jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń w tym roku. Przeczytaj więcej o głównych tematach Expo 2020 w Dubaju.
Pawilon Singapuru autorstwa WOHA
Singapurskie studio WOHA stworzyło wypełniony roślinami pawilon dla pawilonu tego kraju na targach.
Opisywany przez studio jako „trójwymiarowy ogród”, budynek ma szereg podniesionych chodników, które owijają się wokół trzech porośniętych roślinami stożków.
Pawilon Finlandii autorstwa JKMM
Pawilon Finlandii został zbudowany wokół spokojnej, wyłożonej drewnem przestrzeni, w której ludzie mogą uciec od zgiełku targów.
Zaprojektowany przez helsińskie studio JKMM Architects, pawilon został pokryty białą, naprężoną tkaniną przemysłową, aby przywołać wygląd fińskiego śniegu.
Pawilon Wielkiej Brytanii autorstwa Es Devlin
Wkład Wielkiej Brytanii w targi to pawilon w kształcie stożka z drewna klejonego krzyżowo, stworzony przez brytyjskiego projektanta Es Devlina.
Został zaprojektowany tak, aby wyświetlać wiersz wygenerowany przez sztuczną inteligencję na swojej fasadzie.
Główne Tematy Expo 2020 w Dubaju
Expo 2020 Dubai to bez wątpienia jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń w tym roku. Przeczytaj więcej o głównych tematach Expo 2020 w Dubaju.
Pawilon Mobilności autorstwa Foster + Partners
Ten pawilon w kształcie koniczyny, zaprojektowany przez brytyjskie studio Foster + Partners, zakotwicza dzielnicę mobilności na targach.
Każda z trzech form wspornikowych budynku zawiera galerię z wciągającą wystawą zaprojektowaną przez londyńską firmę konsultingową MET Studio.
Pawilon Włoch autorstwa Carlo Ratti Associati
Carlo Ratti Associati zaprojektował włoski pawilon w celu zbadania materiałów wielokrotnego użytku i naturalnego chłodzenia.
Zwieńczono go trzema kadłubami łodzi – w kolorze zielonym, białym i czerwonym, aby pasowały do włoskiej flagi – i otoczono go kurtyną wykonaną z 70 kilometrów liny z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu.
Pawilon Szwajcarii autorstwa OSS
Przyciągający uwagę Pawilon Szwajcarski ma fasadę, która działa jak gigantyczne lustro, w którym odbija się gigantyczny czerwony dywan wejściowy.
Pawilon nazwany Reflections (z ang. Odbicia), został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną OOS z Zurychu, aby odwiedzający zastanowili się nad wizerunkiem Szwajcarii.
Pawilon Zrównoważonego Rozwoju firmy Grimshaw
Zakotwiczony w dzielnicy zrównoważonego rozwoju, pawilon zrównoważonego rozwoju został zaprojektowany tak, aby wytwarzać całą własną wodę i energię.
Brytyjskie studio Grimshaw zwieńczyło pawilon szerokim na 135 metrów baldachimem pokrytym panelami słonecznymi.
Pawilon Holandii autorstwa V8 Architects
Holenderski pawilon Biotope, położony również w dzielnicy zrównoważonego rozwoju, został zbudowany wokół 18-metrowego „stożka żywnościowego” pokrytego roślinami jadalnymi.
Pawilon jest zwieńczony kolorowymi panelami słonecznymi do zasilania i pobiera wodę z pustynnego powietrza do nawadniania roślin.
Pawilon Możliwości autorstwa AGI Architects
Hiszpańsko-kuwejckie studio AGi Architects zaprojektowało główny pawilon w dzielnicy Możliwości.
Nazwany Mission Possible (z ang. Misja Niemożliwa) budynek został zbudowany wokół zadaszonego placu.
192 kraje! Czy będę (będziecie) w stanie wszystkie je zobaczyć? No nie wiem, nie wiem. Bardzo bym chciała, ale ta lista 10 pawilonów na Expo 2020, które trzeba zobaczyć, napewno mi pomoże w wyborze.
W następnym wpisie powiem więcej na temat Polskiego PAwilonu na Expo 2020, bowiem też zapowiada się interesująco.
Dzięki za uwagę x
Podobało Ci się? Super:) Pin it!