EXPO 2020 W DUBAJU WYJAŚNIONE

632
expo 2020 w dubaju

Expo 2020 w Dubaju wyjaśnione czyli wszystko co wiedzieć musisz o tym wydarzeniu. Najważniejsze informacje i najczęściej zadawane pytania.

CO TO JEST EXPO?

Słowo EXPO oznacza wielką międzynarodową wystawę.

Pierwsza Wystawa Światowa (EXPO) odbyła się w Londynie w 1851 roku. Na czele z Księciem Albertem, mężem i małżonkiem królowej Wiktorii, wydarzenie odbyło się w Kryształowym Pałacu, wspaniałej konstrukcji z żeliwa i szkła zaprojektowanej specjalnie przez Sir Joseph Paxtona i wzniesiony na zielonych akrach Hyde Parku. Celem wystawy było zaprezentowanie i uczczenie nowoczesnej produkcji i technologii, a jedna z takich innowacji – telegraf – została zaprezentowana podczas imprezy.

Wzięło w nim udział ponad sześć milionów ludzi, w tym min. Charles Darwin, Charles Dickens i Charlotte Brontë.

expo 2020 w dubaju
Pierwsze EXPO odbyło się w Londynie, 1851 r.

Kolejne wystawy wprowadziły przełomowe wynalazki, takie jak diabelski młyn (EXPO w Chicago, 1893), elektryczność (St Louis, 1904), telewizja (Nowy Jork, 1939) i telefon komórkowy (Osaka, 1970).

CZYM JEST EXPO 2020 W DUBAJU?

Nie mniej niezwykłe zapowiada się wydarzenie w Dubaju. Minęło osiem lat, odkąd Dubaj został potwierdzony jako najnowszy gospodarz World Expo. W wyniku globalnej pandemii koronowirusa EXPO zostało przełożone na 2021 ale nazwa – EXPO 2020 pozostała ta sama.

Szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, wiceprezydent i premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz władca Dubaju, obiecał, że Expo 2020 „zadziwi świat”. Wystawa będzie celebrować innowacyjność i pomysłowość zgodnie z głównym tematem „Łączenie umysłów, tworzenie przyszłości”, wraz z podtematami „Szansa”, „Mobilność” i „Zrównoważony rozwój”.

JAK DŁUGO POTRWA EXPO 2020?

EXPO 2020 w Dubaju będzie trwało od 1 Października 2021 to 31 Marca 2022.

Oczekuje się, że w ciągu sześciu miesięcy przyciągnie 25 milionów odwiedzających, z czego 70 procent ma pochodzić spoza Emiratów.

DLACZEGO EXPO 2020 JEST WAŻNE?

Wedug organizatorów wydarzenie to jest bardzo ważne, ponieważ posłuży jako platforma do wspierania i promowania kilku inicjatyw. Opiera się na trzech głównych tematach — zrównoważonym rozwoju, możliwościach i mobilności. Ponadto ma zapewnić międzynarodową scenę dyplomacji kulturalnej i zachęci do dialogu oraz globalnego postępu.

Tematy Expo 2020 w Dubaju

Główne Tematy Expo 2020 w Dubaju

Expo 2020 Dubai to bez wątpienia jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń w tym roku. Przeczytaj więcej o głównych tematach Expo 2020 w Dubaju.

JAKA JEST LOKALIZACJA DUBAI EXPO 2020?

Dubai Expo 2020 odbywa się w dzielnicy Dubai South (z ang. Dubaj Południowy) w pobliżu międzynarodowego lotniska Al Maktoum.

CZY NADAL MUSZĘ WYKONAĆ TEST PCR PRZED WYLOTEM DO ZEA?

Tak, podróżując do ZEA z Polski musicie wykonać test PCR w przeciągu 72 godzin przed wylotem w jednym z rozpoznawanych przez Emiraty, laboratorii w Polsce. Lista na stronie przewoźnika Fly Dubai.

Wynik testu musi być po angielsku i choć oficjalna informacja stanowi, iż wynik testu musi zawierać także kod QR, nie jest to wymagane. Nikt tego nie sprawdza. Ważne jest jedynie to, aby posiadać wydrukowany test PCR po angielsku z numerem paszportu i poprawnymi danymi. Nie trzeba także ściągać żadnej aplikacji na telefon.

Na miejscu skierują was na dodatkowy (darmowy) test PCR na lotnisku. Wyniki otrzymacie w przeciągu najlbiższych kilku godzin.

Jeśli wynik testu na COVID-19 będzie pozytywny, musisz poddać się kwarantannie przez 14 dni.

JAKIE SĄ WYMAGANIA ABY WEJŚĆ NA EXPO?

Jeśli jesteś zaszczepiony musisz przedstawić dowód co najmniej jednej dawki jakiejkolwiek szczepionki przeciwko COVID uznanej przez dowolny kraj uczestniczący w Expo 2020 lub Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Jeśli nie jesteś zaszczepiony musisz przedstawić negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego w ciągu ostatnich 72 godzin.

Niezaszczepieni goście, którzy ukończyli 18 lat i posiadają następujące rodzaje biletów, są uprawnieni do bezpłatnego testu PCR w ośrodku testowym DHA Expo 2020:

  • Bilet 1-dniowy – 1 bezpłatny test RT-PCR
  • Przepustka wielodniowa – maksymalnie 3 bezpłatne testy RT-PCR

Wszędzie obowiązują maski. Zarówno na terenie EXPO 2020 jak i w innych miejscach w ZEA.

Więcej info na ten temat środków bezpieczeństwa w związku z Covid-19, znajdziecie na stronie organizatora EXPO 2020

JAKA JEST CENA BILETU NA EXPO 2020?

Podróżując do Dubaju z Krakowa liniami Fly Dubai, możecie liczyć na darmowy bilet jednodniowy na Expo 2020. Szczegóły tutaj.

CZEGO MOGĄ SIĘ SPODZIEWAĆ ODWIEDZAJĄCY EXPO 2020?

Cena biletu jednorazowego na Expo 2020 w Dubaju wynosi 95 AED. Sześciomiesięczny bilet wielokrotnego wstępu na Dubai Expo kosztuje 495 AED. Wszystkie bilety i oferty możecie znaleźć na stronie EXPO 2020 w Dubaju.

Expo 2020 w Dubaju przywita przedstawicieli ze 192 krajów na terenie o powierzchni 4,38 km² w Dubaju Południowym, obok międzynarodowego lotniska Al Maktoum. Dotarcie tam będzie łatwe dzięki Dubai Metro Route 2020, która zabierze do 46 000 pasażerów na godzinę w 16-minutowej podróży ze stacji Dubai Marina.

Sercem obiektu będzie Al Wasl Plaza, którego półprzezroczysta kopuła pomieści ekspozycje wśród fontann, wodospadów i wysadzanych palmami dziedzińców. Oczekuje się, że taka współczesna architektura będzie tak samo przyciągająca jak główne tematy imprezy.

expo 2020 w dubaju
Al Wasl Dome

JAKA JEST HISTORIA i ZNACZENIE LOGO EXPO 2020?

Pierścionek znaleziony na 4000-letnim stanowisku archeologicznym na pustyni jest inspiracją dla nowego logo Dubai Expo 2020. Zwycięski projekt został ujawniony przez Szejka Mohameda, władcę Dubaju i wiceprezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, podczas imprezy w hotelu Armani. „Projekt logo jest inspirowany cywilizacją, która istniała 4000 lat temu na obszarze rozciągającym się od Baynounah w Abu Zabi do Saroug Al Hadeed w Dubaju i od doliny Maliha w Szardży po góry Ras Al Khaimah i Fujairah” – wyjaśnił Szejk. „Ta ziemia łączyła starożytne cywilizacje, a my nadal będziemy węzłem łączącym świat”.

Dodał, że logo „reprezentuje nasze przesłanie światu, że nasza cywilizacja ma głębokie korzenie”. To przesłanie, które służy przypomnieniu ludziom o starożytnym pochodzeniu ZEA, jest szczególnie trafne, biorąc pod uwagę, jak wielu ludzi uważa, że ​​kultura kraju jest nowa.

expo 2020 w dubaju
Logo EXPO 2020 w Dubaju
Tematy Expo 2020 w Dubaju

Główne Tematy Expo 2020 w Dubaju

Expo 2020 Dubai to bez wątpienia jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń w tym roku. Przeczytaj więcej o głównych tematach Expo 2020 w Dubaju.

JAK DOSTAĆ SIĘ NA EXPO 2020?

Podróż na teren Expo jest teraz łatwiejsza dzięki nowemu rozszerzeniu metra w Dubaju- Route 2020 czyli nowo utworzona trasa, właśnie na Expo 2020. Główne wejście do obiektu Expo znajduje się w odległości 20 minut jazdy od Dubai Marina. Od dedykowanych autobusów wahadłowych po taksówki, oto wszystkie sposoby, w jaki sposób możesz odwiedzić Expo 2020:

AUTOBUSY EXPO RIDER

Ten publiczny autobus jest bezpłatny dla tych, którzy chcą odwiedzić miejsce. Możesz go znaleźć w różnych lokalizacjach w Dubaju. Możesz go również znaleźć w innych emiratach. Odwiedzający powinni zwrócić uwagę, gdzie ich autobus wysadzi ich, ponieważ muszą wrócić przez tę samą bramę.

METRO

Możesz przyjechać bezpośrednio do wejścia na Expo 2020, Czerwoną linią metra w Dubaju. Oto godziny przyjazdu i wyjazdu do Expo Station

  • Pierwsze przyjazdy: 06:15 (od soboty do czwartku) | 09:15 (piątek)
  • Ostatnie odjazdy: 12:00 (od soboty do środy) | 13:00 (od czwartku do piątku)

POJAZD PRYWATNY

Wszystkie główne drogi prowadzą na teren Expo 2020. W przypadku parkowania uważaj na wyznaczone strefy.

Odwiedzający nie będą musieli chodzić aż do wejścia do Expo po znalezieniu swoich stref parkingowych i zabezpieczeniu samochodów. Działają autobusy parkingowe, które zabierają Cię na odległość 600 m od wejścia i są łatwo dostępne. Są również zaprojektowane z myślą o osobach zdeterminowanych i rodzinach z wózkami.

TAXI

Oprócz prywatnych pojazdów, taksówka to kolejny szybki sposób na dostanie się na Expo 2020. Pobierz na telefonie apkę Careem, Uber czy Hala Taxi. Zresztą z tym w Dubaju napewno nie będzie problemu a taksówkę znaleźć można bez problemu. O transporcie na Expo będę pisać szczegółowo w kolejnym poście.

expo 2020 w dubaju

Dziś dziękuję za uwagę, a następnym poście powiem więcej o tym co na EXPO 2020 w Dubaju można robić, gdzię się udać i oczywiście postaram się przybliżyć sylwetkę Polskiego Pawilonu.

Dzięki i do poczytania x

Podobało Ci się? Super:) Pin it!

expo 2020 w dubaju