Emiraty Arabskie po raz pierwszy – Co musisz wiedzieć

759
emiraty arabskie flaga

CO NALEŻY WIEDZIEĆ O EMIRATACH ARABSKICH-PODSTAWOWE FAKTY

Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele osób słyszało o takim kraju jak Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dziś, ZEA to jedno z najpopularniejszych ,wśród turystów i nie tylko,miejsc na świecie. W poniższym poście przedstawię wam najważniejsze informacje o tym kraju.

♦ ZEA to Zjednoczone Emiraty Arabskie

Jest ich 7. Najbardziej znanym jest Dubaj i stolica Abu Dhabi. W skład ZEA wchodzi także Sharjah, Al Ain, Fujairah, Ras Al Khaimah, Ajman i Umm al-Quwain.

♦ Głównym językiem jest język arabski

Współczesny arabski nauczany jest w szkołach. Natomiast większość rdzennych Emiratczyków mówi dialektem arabskim z Zatoki Perskiej.

♦ Waluta ZEA to dirham

Kurs dirhama (AED) jest zbliżony do polskiej złotówki. Na wakacje do ZEA najlepiej zabrać ze sobą dolary lub euro. Można wymienić także i złotówkę na lotniskach lub w punktach wymiany walutowej.

♦ Emiraty to kraj muzułmański

Główną religią jest w ZEA jest Islam, ale w Emiratach mieszka także spora liczba wyznawców innych religii,jak chrześcijanie, hindusi, buddyści itd.

♦ 85-90% populacji stanowią emigranci

Emiraty są domem dla ponad 200 narodowości. Emiratczycy stanowią tylko od 10 do 15% całej populacji ZEA.

♦ Turyści mogą odzyskać VAT

Możliwe jest odzyskanie 85% VAT-u na towary zakupione w ZEA. Można tego dokonać w punktach na lotniskach w Dubaju, Abu Dhabi i w Sharjah.

♦ Weekend to piątek i sobota.

Piątek to odpowiednik polskiej niedzieli.

Pogoda w Dubaju bywa zaskakująca

Szczególnie w lecie oznacza bardzo wysokie temperatury. 50°C i powyżej to wcale nie pogodowy ewenement.

♦ Dress Code w Emiratach nie jest taki konserwatywny 

Zasady dotyczące ubioru w ZEA są dość liberalne w porównaniu z innymi krajami muzułmańskimi.

♦ Alkohol

Nie jest powszechnie dostępny. Można go nabyć na lotnisku w strefe Duty Free i w obiektach licencjonowanych (bary,restauracje,hotele) na terenie ZEA. Obecnie turyści mogą nabyć już 30 dniową darmową licencję na zakup alkoholu, ale tylko w Dubaju.

Publiczne spożywanie alkoholu oraz jazda po pijanemu są surowo karane.

♦ Okazywanie uczuć w miejscach publicznych

Nadmierna manifestacja uczuć, a także molestowanie seksualne lub zaczepianie przypadkowo poznanych kobiet w miejscach publicznych może być surowo karane.

♦ Wieprzowina

Produkty z wieprzowiny można dostać w wielu sklepach i restauracjach na terenie ZEA (oprócz emiratu Sharjah). Podobnie jest z dostępnością takowych dań w restauracjach.

♦ Napiwki

Zostawianie napiwków nie jest obowiązkowe, aczkolwiek powszechnie praktykowane.

♦ Transport publiczny

Najpopularniejszym środkiem transportu publicznego w ZEA jest taksówka. Autobusy kursują nie tylko w obrębie poszczególnych emiratów-możesz także podróżować między różnymi emiratami autobusem. Dubaj jest jedynym emiratem z systemem metra i tramwajami.

Taksówki, Uber i Careem są na terenie ZEA powszechnie dostępne.

♦ Wypożyczenie samochodu

Możesz wypożyczyć samochód z polskim prawem jazdy, ale musisz posiadać też międzynarodowe prawo jazdy.

♦ Ubiór

ZEA to kraj muzułmański ale bardzo tolerancyjny w kwestii ubioru. Zapraszam do mojego posta tutaj poświęconego temu tematowi.

Powyższy post napewno nie wyczerpuje tematu, ale daje ogólne i podstawowe pojęcie o tym kraju. Pomocne (mam nadzieję) zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się do ZEA po raz pierwszy.

Sabina

Zobacz: Krótka Historia Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Podobało Ci się? Super:) Pin it!

emiraty arabskie co należy wiedzieć