Czym są arabskie perfumy i jak je nosić

1471
czym są arabskie perfumy

Perfumy są tradycją kulturową społeczności arabskich od tysięcy lat. Zazwyczaj Arabowie są bardzo pryncypialnymi i wymagającymi ludźmi, a używanie wysokiej jakości perfum od starożytności było traktowane jako oznaka luksusowego statusu w arabskich społeczeństwach.

Chociaż na światowym rynku perfumowym dostępne są różnorodne perfumy z kilkoma kategoriami, takimi jak perfumy designerskie, perfumy z czystym olejem i perfumy niszowe, perfumy arabskie zawsze zajmują czołową pozycję dzięki swoim złożonym i przyjemnym zapachom.

Zanim spróbujemy arabskich perfum, aby doświadczyć charakterystycznego dziedzictwa arabskiego luksusu, warto wiedzieć, czym właściwie są arabskie perfumy.

arabskie perfumy i jak je nosić
Zanim spróbujesz arabskich perfum, warto wiedzieć, czym tak właściwie są

CZYM SĄ PERFUMY ARBSKIE

Najczęściej arabskie perfumy składają się z czystych olejków eterycznych, znanych jako ittars lub attars. Kraje arabskie to kraje islamskie i tradycyjnie arabskie perfumy są wolne od alkoholu. W arabskiej perfumerii drogocenne składniki, takie jak oud, jaśmin, piżmo i bursztyn, były używane do łączenia silnych i niepowtarzalnych zapachów. Arabska róża i kadzidło również odgrywają równą rolę w procesie tworzenia arabskich perfum.

Oprócz olejków Attar lub ittar bardzo poszukiwane są kadzidełka (znane jako dukhun lub bakhoor), pachnące wióry z drewna oudowego (znane jako muattar oud) i czyste wióry z drewna oudowego (oud).

HISTORIA ARABSKIEJ PERFUMY

Słowo „perfumy” pochodzi od łacińskiego słowa „Per fumus”, które oznacza „przez dym”. Czy słyszałeś kiedyś historię perfum? Tak, nawet perfumy mają swoją historię:) Wspaniałą historię od Rzymian po Persów i Arabów.

Za ojca współczesnych perfum arabskich uważa się, żyjącego w IX wieku, Abbasydzkiego Naukowca o nazwisku Abu Yusuf Yaqub bin Ishaaq al Kindi, który eksperymentował z różnymi ziołami i roślinami w kosmetykach, perfumach i farmaceutykach. Uważa się również, że wymyślił szereg tajnych odmian zapachów. Napisał też książkę pod tytułem „Księga chemii perfum i destylacji” zawierająca ponad 100 przepisów na pachnące olejki. Inną ważną, dla arabskich perfum osobą, był Jabir ibn Hayyan, który opracował nowe techniki tworzenia perfum, które obejmują destylację, filtrację i odparowywanie.

Arabowie na przestrzeni dziejów wykorzystywali zapachy jako formę sztuki, symbol czci i znak piękna. W XIII wieku suficki mistyk arabski, Ibn Arabi, napisał w swoim arcydziele Perły Mądrości: „ze wszystkich dóbr doczesnych trzy rzeczy są najdroższe memu sercu: perfumy, kobiety i modlitwa”.

Wieki wcześniej sztuka tworzenia perfum została udokumentowana na ścianach grobowca Petosiris przez starożytnych Egipcjan, którzy używali różnych zapachów do wszystkiego, od higieny i modlitwy po składanie ofiar ze zwierząt i mumifikację. Kiedy grób Tutenchamona został otwarty około 3300 lat po jego śmierci, wciąż można było tam wyczuć zapach perfum.

arabskie perfumy i jak je nosić
Starożytni Egipcjanie używali perfum do wszystkiego

KLUCZOWE SKŁADNIKI PERFUM ARABSKICH

Arabowie i Persowie spędzali dni, podróżując przez rozpaloną pustynię, aby handlować cennymi składnikami, takimi jak szafran i drewno. Inne składniki, takie jak ambra, piżmo, henna, jaśmin, kadzidło (al lubaan), drzewo sandałowe i oud (najdroższy surowy składnik zapachowy, znany też jako agar) są niezbędne w tworzeniu perfum dla Arabów. Kluczowym składnikiem jest również róża z Taif, która rośnie w dolinach Arabii Saudyjskiej. Do dziś sztuka tworzenia perfum w świecie arabskim jest nadal zachowana i świetnie się miewa.

RÓŻNE RODZAJE ARABSKICH PERFUM

Całkowita gama arabskich perfum jest ograniczona do bardzo niewielu, klasy królewskiej i tej dominującej na całym świecie. Perfumy te zajmują bardzo szczególne pozycje na światowym rynku perfum i oczywiście kosztują więcej w porównaniu z innymi kategoriami perfum. Jeśli jednak chcesz doświadczyć tych królewskich zapachów, zdecydowanie powinieneś spodziewać się też majestatycznych opłat. Jeśli do tej pory nie miałeś do czynienia z arabskimi perfumami, oto kilka głównych pozycji.

OUD

Oud, znany również jako Oudh, to jedna z najcenniejszych substancji perfumeryjnych na świecie. Pochodzi z drewna drzew agarowych (Aquilaria), które rosną głównie w rejonach Azji Południowo-Wschodniej. Kiedy drzewo zostaje zarażone określonym rodzajem pleśni, reaguje wydzielaniem drogocennej, ciemnej i pachnącej żywicy, dającej nam oud. Ciemne, zainfekowane drewno i żywica są znane jako oud. Oud jest bardzo poszukiwanym składnikiem w przemyśle perfumeryjnym. Jego zapach można wytłumaczyć jako ciepły, drzewny, skórzasty i zwierzęcy.

BAKHOOR

Powietrze pachnie bakhoor czyli łagodniejszą wersją oudu, w wielu, wielu miejscach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Począwszy od hoteli, tradycyjne kawiarnie i prywatne domy.

Używany od tysiący lat, Bakhoor po raz pierwszy pochodził od koczowniczych plemion lewantyńskich Arabii, które po rozbiciu obozu paliły wióry agaru, aby zarówno nadać zapach powietrzu, jak i odstraszyć owady.

Używanie bakhoor jest islamską tradycją związaną z migracją Proroka z Mekki do Medyny, kiedy witano go bakhoorem i śpiewami. Prorok zachęcał zarówno mężczyzn, jak i kobiety, aby utrzymywali w sobie i swoich domach przyjemny zapach, zachęcając do używania perfum przed piątkowymi modlitwami oraz jako symbolu gościnności.

Podobnie jak oud, użycie bakhooru przetrwało do czasów współczesnych, a ludzie w całym mieście nadal wolą palący się bakhoor niż świece, kadzidła i spraye do pachnących pokoi. Łagodniejszy sposób cieszenia się aromatem oud, bakhoor (lub bukhoor; بخور) to nazwa nadana wiórkom z agaru, które zostały nasączone jaśminem i drzewem sandałowym, aby zmiękczyć i osłodzić ciężkie zapachy, lub olejkami eterycznymi z ambry i cytrusów, aby dodać wyrazistości notatki. Są one następnie prasowane i kształtowane przed zapakowaniem w kwadratowe, płaskie bloki podzielone na równe części. W domu te kawałki są następnie spalane na piecu na węgiel drzewny lub palniku elektrycznym, aby uwolnić smugi pachnącego dymu wypełniające pomieszczenie.

Używanie bakhoor jest islamską tradycją związaną z migracją Proroka z Mekki do Medyny, kiedy witano go bakhoorem i śpiewami. Prorok zachęcał zarówno mężczyzn, jak i kobiety, aby utrzymywali w sobie i swoich domach przyjemny zapach, zachęcając do używania perfum przed piątkowymi modlitwami oraz jako symbolu gościnności.

arabskie perfumy i jak je nosić
Bakhoor to zrębki drewniane nasączone aromatycznym olejem i zmieszane z innymi naturalnymi składnikami

RÓŻA

Miasto Taif w Arabii Saudyjskiej ma niezapomnianą historię, wyjątkowe położenie geograficzne, tradycyjną kulturę i piękną atmosferę. Słynie z produkcji najlepszej jakości róż na świecie. Róże z Taif mają silne i wyrafinowane zapachy, a olejek eteryczny z nich pozyskiwany jest uważany za najlepszy olejek różany na świecie.

SZAFRAN

Szafran to jedno z najdroższych naturalnych ziół na świecie. Rośnie głównie w strefach Azji Południowo-Wschodniej, ale także we Włoszech. Jest aromatyczny i powszechnie znany jako „król przypraw” lub „czerwone złoto”. Jest szeroko stosowany w przygotowywaniu leków, perfum i kosmetyków. Służy również do barwienia i gotowania. Szafran jest powszechnie używany w arabskich perfumach. Jego słodko-korzenny zapach ułatwia mieszanie różnych mocnych zapachów.

PIŻMO

Piżmo było używane od czasów starożytnych jako drogi i popularny utrwalacz perfum. Jest to gruczołowa wydzielina jelenia piżmowego, zwykle spotykana w Indiach, Chinach, Afganistanie, Pakistanie, Tybecie i Syberii. To bardzo rzadka substancja. Kiedyś był zbierany po prostu jako strąki piżma naturalnie upuszczone przez jelenie, ale obecnie można je uzyskać tylko poprzez zabicie dojrzałego samca jelenia. Dlatego piżmo jest uważane za jedną z najdroższych substancji zwierzęcych na świecie. Jego zapach jest opisywany jako ziemisty, zwierzęcy, drzewny i podobny do zapachu skóry dziecka. Obecnie do produkcji perfum używa się szucznego piżma.

BURSZTYN

Anbar to arabskie słowo oznaczające „bursztyn”, z którego pochodzi angielskie słowo „amber”. Słowo to pierwotnie odnosiło się do drogocennej substancji pozyskiwanej z wielorybów zwanej ambrą. Odnosi się do ambry (ambergis) która jest woskowym lub stałym materiałem pochodzącym z kaszalota. Używana jest jako utrwalacz w produkcji wysokiej jakości perfum, które są poszukiwane na światowym rynku perfum.

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne perfumy z ambrą – bursztynem arabskim.

GDZIE KUPIĆ PERFUMY ARABSKIE W DUBAJU

JAK NOSIĆ ARABSKIE PERFUMY

  • Ważne jest, aby wiedzieć, jaką ilość perfum należy wylać. Perfumy arabskie mają dość silny zapach, który utrzymuje się długo w porównaniu z zachodnimi perfumami. Tak więc najpierw sprawdź stężenie perfum przez jednokrotne spryskanie, a następnie spryskaj dwa do trzech razy zgodnie z zaobserwowanym stężeniem.
  • Dobrze wymieszaj i nakładaj zapachy, aby stworzyć swój własny, charakterystyczny zapach. Współcześni Arabowie również używają wód perfumowanych. Możesz nakładać różne olejki, wcierając je w punkty tętna, spryskaj niektóre wody perfumowane, a nawet kadzidełka razem, aby stworzyć wokół siebie piękny zapach. Bądź kreatywny.
  • Jeśli chcesz, aby Twoje perfumy trwały dłużej, lepiej nosić je na nadgarstkach, za uszami lub za kolanami. Spryskanie tych miejsc perfumami sprawi, że zapach będzie utrzymywał się przez długi czas.
  • Normą jest, że ludzie rozpylają perfumy po całkowitym przebraniu się, ale nie jest to dobra praktyka noszenia perfum. Aby uzyskać intensywny zapach na cały dzień dzięki arabskim perfumom, zastosuj go przed założeniem ubrania i biżuterii. W ten sposób przez dłuższy czas będziesz mieć piękny zapach na sobie, a Twoja biżuteria będzie chroniona przed plamami.
  • Wiedza o tym, jak nosić perfumy, obejmuje również aspekt, w jaki sposób perfumy mogą mieć długi okres trwałości. Jak wiadomo, stare perfumy na toaletce lub perfumy, które nie były odpowiednio przechowywane, nie dadzą przyjemnego zapachu, który będzie trwał długo. Upewnij się więc, że trzymasz go w chłodnym i suchym miejscu
  • Używaj bakhoor lub muattar oud (pachnące chipsy oud) na włosy i ubrania. Chociaż bakhory są zwykle używane w domach, Arabowie uwielbiają używać określonych zapachów również na swoich włosach i ubraniach. W ten sposób wzmocnisz swój zapach bez nadmiernego nakładania jednego konkretnego zapachu.

Chociaż na rynku sprzedawanych jest wiele odmian perfum, perfumy arabskie są szanowane na całym świecie ze względu na ich jakość, czystość i wyjątkowość. W szczególności arabskie perfumy są wytwarzane z najcenniejszych i najrzadszych materiałów na świecie. Jeśli chcesz doświadczyć najlepszej na świecie jakości perfum, zdecydowanie powinieneś spróbować arabskich perfum. Oczywiście pod warunkiem, że są wykonane z naturalnych składników. A w dzisiejszych czasach nie jest to taka prosta sprawa… ale o tym jeszcze napiszę.

Podobało Ci się? Super:) Pin it!

arabskie perfumy i jak je nosić