Tego nie wiedziałeś: Ciekawe fakty o Dubaju

2148
ciekawe fakty o dubaju

Szukasz informacji o jednym z najpopularniejszych miast na świecie? Dubaj, bo o nim tutaj mowa, znalazl się na 4 miejscu najchętniej odwiedzanych miast w 2020 roku w rankingu Mastercard Global Destination City Index.

POZNAJ CIEKAWE FAKTY O DUBAJU

Tak, Dubaj jest trochę sztuczny, przesadny i trochę dziwnie tak widzieć te wszystkie klimatyzowane pomieszczenia pośrodku pustyni. Ale spędź trochę czasu w tym mieście i zobaczysz o wiele więcej niż tylko atrakcje turystyczne i tony piasku dookoła. Niesamowite jest też to, że zaledwie 50 lat temu nie było tu zbyt wiele… domów! Ale o tym nie teraz. Zapraszam Cię do zapoznania się z historią Dubaju i innych Emiratów w tym poście.

alkohol w zea

Alkohol w Emiratach. Wszystko co musisz wiedzieć

Alkohol w Dubaju? Czy to możliwe? Jednym z największych mitów na temat Emiratów Arabskich jest ten, iż nie można tu przywieźć, kupić ani spożywać alkoholu. Wszystko to wyjaśniam w poniższym poście.

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O DUBAJU

  1. Populacja Dubaju to 3.3 milliony ludzi
  2. Arabski to oficjalny język.
  3. Walutą ZEA jest dirham (AED).
  4. Strefa czasowa to UTC+4 (GST).
  5. Numer kierunkowy kraju / prefix to +971.
  6. Oficjalną religią kraju jest Islam.
  7. Weekend w Dubaju to Piątek i Sobota.

DUBAJ TO NIE PAŃSTWO

Dubaj to miasto, a nie jak wielu uważa, kraj. Ale Dubaj to także nazwa Emiratu (prowincji kraju ZEA), którego stolicą jest miasto Dubaj. Emirat Dubaju jest jednym z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA). Emirat Dubaju składa się z kilku innych gmin i wiosek oprócz Dubaju, ale Dubaj jest zdecydowanie największą i najważniejszą gminą w emiracie.

historia zea

Krótka Historia Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Jak powstały Zjednoczone Emiraty Arabskie? Pozwólcie, że opowiem wam jaka jest historia tego młodego państwa.

CIEKAWE… ZABAWNE… SZOKUJĄCE FAKTY O DUBAJU

1. Wnętrzem hotelu Burj Al Arab można by pokryć obraz Mony Lisy 46 265 razy

Wnętrze słynnego hotelu Burj Al Arab zdobi około 1790 metrów kwadratowych płatków 24-karatowego złota. Dzięki temu można pokryć 46 265 obrazów Mona Lisy!

ciekawe fakty o dubaju
Słynny „żagiel” hotel Burj Al Arab (pol. burż)

2. Burj Khalifa już wkrótce przestanie być najwyższym budynkiem świata

Burj Khalifa (pol.burg chalifa), który można zobaczyć z odległości 95 km i ma 163 piętra, jest obecnie najwyższym budynkiem na świecie od 2009 roku. Z imponującą wysokością 829,8 m i z jedną z najszybciej działających wind na świecie, już wkrótce Burj przestanie być najwyższym budynkiem w ZEA i na świecie.

Na 2022 rok planowane jest ukończenie Dubai Creek Tower, wieży, która przewyższy znacznie swoją wysokością Burj Khalifa. Ostateczna wysokość nie została ujawniona, ale deweloper projektu Emaar oficjalnie mówi o ponad 1,300 m wysokości.

ciekawe fakty  o dubaju
Dubai Creek Tower ma zostać ukończona w 2022 roku

3. 25% wszystkich dźwigów na świecie znajdowało się kiedyś w Dubaju

W szczytowym okresie boomu na nieruchomości panoramę Dubaju wypełniły dźwigi. Niektórzy twierdzą, że miasto było domem dla prawie 25 procent żurawi na świecie! Ale może to być trochę miejska legenda, ponieważ inne źródła podają tylko 2 lub 3%. Niemniej jednak ilość dźwigów w Dubaju była i jest szalona, ​​a miasto wciąż się rozwija.

W Dubaju wciąż zobaczyć można wiele dźwigów

4. Na sztucznych wyspach w Dubaju znajduje się tyle piasku, że można by nim wypełnić 2,5 Empire State Building

Budowa Wysp Palmowych (Palm Islands) w Dubaju wymagała 94 milionów metrów sześciennych piasku. Empire State Building ma tylko 37 milionów metrów sześciennych powierzchni. Zatem? Piaskiem z Palm Islands można by wypełnić ESB ponad 2 razy:)

Zobacz jak powstawały Palm Islands

5. Policja w Dubaju wydaje więcej na każdy ze swoich supersamochodów, niż kosztuje wysłanie dziecka do college’u w USA

Policja w Dubaju używa nie samochodów a supersamochodów, aby zaimponować turystom i pokazać turystom, że Dubaj to miasto „z klasą”.

Znajdziemy tu Ferrari FF (500 000 USD), Lamborghini Aventador (397 000 USD) i Aston Martin One-77 (1,79 mln USD).

Czy na tym koniec? Nie! Do policji w Dubaju należy także rekord świata w najszybszym radiowozie; Bugatti Veyron, który kupili za 1,6 miliona dolarów!

Dla porównania, uczęszczanie na New York University, najdroższą uczelnię w USA, kosztuje około 248 000 dolarów za cztery lata!

ciekawe fakty  o dubaju
Policyjne supersamochody w Dubaju

6. W Dubaju roboty zastępują dzieci w wyścigach wielbłądów

Wyścigi wielbłądów to bardzo popularny sport w Dubaju, podobny do futbolu w USA, krykieta w Indiach czy piłki nożnej w Polsce.

Biorąc pod uwagę rozmiar wielbłąda, w ściganiu się mogą brać udział tylko dzieci. Zamiast zezwalać na udział dzieciom mieszkańców Dubaju, w przeszłości istniał problem polegający na tym, że dzieci nielegalnie przewożono do kraju w celu ścigania się na wielbłądach.

Teraz budowane są roboty wielkości dzieci, które ścigają się na wielbłądach. Kosztują od 300 do 10 000 dolarów.

ciekawe fakty o dubaju
Taki widok to norma w wyścigach wielbłądów w Dubaju

7. Do niedawna Dubaj nie miał adresów, kodów pocztowych, numerów kierunkowych i systemu pocztowego

Pomimo szybkiego tempa, w jakim Dubaj się rozwijał, nigdy nie opracował standardowego systemu adresowego.

Zamiast linii adresowej na etykiecie wysyłkowej było miejsce, w którym mieszkańcy mogli narysować mapę lub napisać szczegółowe instrukcje, takie jak: „Po minięciu białego meczetu jest to pierwsza ulica po lewej stronie, niebieskie drzwi”.

Dopiero w 2015 roku Dubaj zaczął przypisywać tak zwane numery Makani (unikalny 10-cyfrowy kod) wszystkim budynkom, aby ułatwić ich identyfikację.

ciekawe fakty o dubaju
Dopiero od 2015 każdy budynek w Dubaju ma tzw. Numer Makani

8. Dubaj to raj dla ptaków

Obserwatorzy ptaków będą zachwyceni, słysząc, że istnieje ponad 320 gatunków ptaków, które migrują między Europą, Azją i Afryką przez Dubaj.

Wiosną i jesienią przez miasto przelatują ptaki takie jak orlik grubodzioby, biegus płaskodzioby i czaple większe. Można je zobaczyć podczas wizyty w rezerwacie przyrody Ras al Khor a także przy jeziorach na pustyni Al Qudra.

9. W 1968 roku w Dubaju zarejestrowanych było tylko 13 samochodów

Dubaj został założony jako skromna wioska rybacka w czerwcu 1833 roku, ale dopiero w latach 70. XX wieku zaczął przekształcać się w pustynną metropolię. W 1968 roku w Dubaju zarejestrowanych było tylko 13 samochodów. Dziś jest ich już prawie 2 miliony.

ciekawe fakty o dubaju
MG C Dubaj, 1968

10. W 1991 roku w mieście stał tylko jeden wieżowiec

Dubai World Trade Centre był jedynym drapaczem chmur w Dubaju 30 lat temu. Prawie trzy dekady później w Dubaju znajduje się 148 oszałamiających drapaczy chmur i 917 wieżowców.

ciekawe fakty o dubaju
Trudno uwierzyć, że 30 lat wcześniej w Dubaju był tylko jeden wieżowiec

Ciekawe…zabawne… a może i szokujące dla was fakty o Dubaju. Dla mnie też były i w zasadzie, w dalszym ciągu są. Albowiem miasto to nie przestaje się rozwijać.

Wydaje się, że celem Dubaju jest ciągłe posiadanie wszystkiego, co największe i najlepsze. Miasto ma jedno z największych centrów handlowych na świecie, jedno z największych akwariów, największą tańczącą fontannę, najwyższy hotel i jeden z największych krytych stoków narciarskich…

Jedno jest pewne. Jeśli kiedykolwiek będziesz miał okazję odwiedzić to wyjątkowe miasto, jedź! Niezależnie od tego, czy ci się to spodoba, czy nie, pozostawi wyjątkowe wrażenie.

kilka zabawnych faktów o pogodzie w dubaju

Kilka zabawnych faktów o pogodzie w Dubaju

Temperatury 50 ° C; burze piaskowe; ludzie w płaszczach i puszystych kurtkach, narzekający na zimno? Czytaj więcj.

Podobało Ci się? Super:) Pin it!

ciekawe fakty o dubaju