5 ważnych zmian w ZEA w 2022 r., o których warto wiedzieć

97
5-nowych-zasad-w-zea-w-2022

Ważne aktualizacje dotyczące mieszkańców…

Każdego roku Zjednoczone Emiraty Arabskie wprowadzają znaczące zmiany w swoich przepisach, aby ułatwić mieszkańcom życie w tym kraju. Przez ostatnie lata mogliśmy zaobserwować wiele zmian, zarówno w kwestiach prawa pracy czy też systemu wizowego. Przyjrzyjmy się zatem kilku z nich.

5 ważnych zmian wprowadzonych w ZEA w 2022 r.

Zmiana w tygodniu pracy

Pod koniec 2021 ogłoszono w ZEA zmianę dni weekendowych, z piątku i soboty na sobotę i niedzielę. Wszystkie jednostki rządowe ZEA przeniósły się na cztery i pół dnia tygodnia pracy, (wcześniej było to 5 dni). Szkoły publiczne i prywatne również przyjęły ten sam system (4,5 dnia)

Chociaż było to obowiązkowe tylko dla sektora publicznego, wiele firm z sektora prywatnego poszło w ślady jednostek rządoweych, przenosząc weekend na sobotę i niedzielę zgodnie z globalną normą.

Więc jeśli rozpoczynasz pracę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, prawdopodobnie będziesz mieć soboty i niedziele jako dni weekendowe. Niektóre firmy przyjęły również pół dnia pracy w piątek, choć znowu nie był to ruch obowiązkowy.

Piątek w tradycji muzułmańskiej to dzień poświecony rodzinie i wizycie w meczecie. Wszystkim, którzy chcieliby się w tym czasie udać do meczetu (modlitwa piątkowa jest w południe) zagwarantowano 1hr przerwę w pracy.

Ogromne aktualizacje prawa pracy

Federalny dekret z mocą ustawy nr 33 z 2021 r., który został ogłoszony w poniedziałek 15 listopada 2021 r., wszedł w życie w lutym 2022 r. i daje ludziom z sektora prywatnego „możliwość wyboru pracy tymczasowej i elastycznej, pracy na zlecenie, skróconych godzin pracy i wspólne miejsca pracy”.

Pracownicy mogą teraz pracować w niepełnym wymiarze godzin, dzielić pracę, podejmować pracę tymczasową lub pracować u więcej niż jednego pracodawcy przez określoną liczbę godzin lub dni pracy.

Dzięki nowej opcji skróconych godzin pracy, jeśli pracownik pracuje 40 godzin tygodniowo zgodnie z umową, może teraz wykonać te 40 godzin w ciągu trzech dni, jeśli sobie tego życzy.

To ogromna zmiana i pierwsza taka od momentu powstania ZEA w 1971 r.

Nowi mieszkańcy nie otrzymują już naklejek wizowych w paszportach

W kwietniu 2022 ogłoszono, że proces wizowy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ma zostać zaktualizowany, a 'Emirates ID’ czyli dowody osobiste w ZEA, zastąpią potrzebę stempla wizowego w paszporcie. Od 16 maja 2022 Emirates ID oficjalnie zastąpiły naklejki z wizą pobytową we wszystkich emiratach – z wyjątkiem Dubaju.

Wszystkie istotne informacje związane z pobytem są przechowywane teraz na kartach identyfikacyjnych (Emirates ID), a nie na naklejce wizowej nowego mieszkańca w paszporcie, co oznacza, że ​​tylko o to należy się ubiegać podczas rozpatrywania nowej wizy.

Jednak w Dubaju te dwa wnioski będą nadal rozpatrywane oddzielnie, przynajmniej na razie. Oczekuje się, że w odpowiednim czasie Dubaj dołączy do reszty ZEA w wymianie stempla wizowego paszportowego.

Wypożyczalnia czeków staje się cyfrowa w Dubaju

W lipcu Dubai Land Department (DLD) ogłosił partnerstwo z Emirates NBD, w ramach którego system płacenia czynszu czekiem zostanie zastąpiony płatnościami online. Korzystając z systemu polecenia zapłaty w banku centralnym ZEA (UAEDDS), najemcy będą automatycznie mogli płacić czynsz za pośrednictwem bankowości internetowej, a nie postdatowanych czeków.

Przejście od ręcznego do zautomatyzowanego systemu cyfrowego przyniesie korzyści właścicielom i firmom zarządzającym nieruchomościami, a także najemcom. Właściciele i zarządcy nieruchomości nie będą już musieli obsługiwać postdatowanych czeków, a najemcy będą mieli więcej opcji na elastyczne płatności.

Jest to również część szerszej wizji rządu Dubaju, aby stać się społeczeństwem bez papieru.

Zreformowany system wizowy

W kwietniu 2022 gabinet ZEA ogłosił poważne zmiany w systemie wizowym ZEA, w ramach którego nowe wizy wjazdowe zostaną uproszczone do 10 opcji, z większymi korzyściami dla odwiedzających i mieszkańców. Zostały one wdrożone od 3 października.

Jedną z największych wiadomości dla odwiedzających wjeżdżających do ZEA jest to, że wizy turystyczne są teraz ważne przez 60 dni. Dla mieszkańców rozszerzenie złotej wizy (Golden Visa) umożliwia większej liczbie mieszkańców ubieganie się o wizę 10-letnią, takich jak inwestorzy publiczni i nieruchomości, wyjątkowe talenty, naukowcy i bohaterowie pierwszej linii.

Istnieje również nowa pięcioletnia zielona wiza ZEA opcja, która pozwala jej posiadaczowi „sponsorować się” przez pięć lat bez konieczności sponsorowania przez firmę dla której pracuje, a także oferuje szereg korzyści dla członków rodziny.

Trzy kategorie rezydentów ZEA mogą ubiegać się o zieloną wizę: freelancerzy lub osoby prowadzące działalność na własny rachunek, inwestorzy lub partnerzy w firmach komercyjnych oraz wysoko wykwalifikowani pracownicy.

Kilka wiz, w tym roczna wiza do pracy zdalnej, pięcioletnia wiza emerytalna i dwuletnia wiza właściciela nieruchomości, nie wymaga sponsora i można je przedłużyć na ten sam okres.

Podobało Ci się? Super:) Pin it!

5 ważnych zmian w zea w 2022