15 słów, które usłyszysz podczas Ramadanu

163

Ramadan ma swój własny zestaw terminów, od iftar i suhoor po imsak i tarawih. Poznaj 15 słów, które usłyszysz podczas Ramadanu.

Setki milionów muzułmanów na całym świecie każdego roku obchodzi Ramadan. Przez cały miesiąc muzułmanie powstrzymują się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca. Post podczas Ramadanu jest jednym z pięciu filarów islamu, obok modlitwy, dawania pieniędzy na jałmużnę (zakat), hadżdż i odmawiania szahady, która jest wyznaniem wiary.

Ramadan jest dziewiątym i najświętszym miesiącem w kalendarzu islamskim i jest sposobem na zbliżenie się do Boga, a także rozpoznanie potrzeb osób pokrzywdzonych.

Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z Ramadanem, oto 15 słów, które prawdopodobnie usłyszysz często przez cały miesiąc.

Ramadan Kareem lub Ramadan Mubarak

Ramadan Kareem tłumaczy się z arabskiego na „szczodry Ramadan”. Jest to najczęstsze powitanie używane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Ramadanie. W Islamie uważa się, że święty miesiąc przynosi wiele nagród, więc muzułmanie życzą sobie nawzajem hojnego ramadanu. Choć wielu uważa, iż nie powinno się mówić Ramadan Kareem. bowiem hojny to przymiotnik, który odnosi się tylko do Boga a nie miesiąca.

Ramadan Mubarak to kolejne popularne powitanie, które oznacza „szczęśliwy ramadan” lub „błogosławiony ramadan”. Możesz użyć tego lub Ramadan Kareem jako sposobu na powitanie się nawzajem przez cały miesiąc.

Sawm lub siyam

Saww lub siyam (pol. sałm;sijam)

Te odmiany tego samego słowa tłumaczą z arabskiego na „pościć”. Podczas postu muzułmanie nie jedzą, nie piją ani nie palą. Większy nacisk kładzie się na oddawanie czci, bycie wdzięcznym, zbliżanie się do Boga i rozumienie potrzeb nieuprzywilejowanych. Możesz także usłyszeć „ana sayim / sayma”, co oznacza „poszczę” (pol. ana sajim – mężczyzna; ana sajma – kobieta).

Iftar

To jest posiłek, który kończy całodzienny post. Muzułmanie spotykają się na Iftarze z rodziną, krewnymi, przyjaciółmi. Często zapraszają też uczestniczą w kolacjach Iftarowych, ludzie innych wyznań. Co w ZEA jest bardzo powszechne. W 2022, po 2 latach pandemii Covid-19, zezwolono rozstawianie w Ramadanie namiotów ramadanowych, które są dość popularne w ZEA w tym czasie. Warto się na taki Iftar wybrać, jeśli będziesz wtedy w Dubaju.

Madfa

Jest to armata Iftar, która brzmi, gdy zachodzi słońce i oznacza koniec postu. Uqlat Al Madfa, czyli wystrzał z armaty, oznacza, że ​​muzułmanie mogą przerwać post i spożyć iftar.

Więcej na temat tradycji wystrzału w czasie Ramadanu, możecie przeczytać TUTAJ.

Suhur

Suhoor (pol. suhur) to posiłek spożywany przed rozpoczęciem postu, tuż przed świtem. Zaleca się wtedy wypicie dużo wody i zdrowej żywności (jogurt, jajko itp.) , aby utrzymać nawodnienie organizmu przez cały dzień.

Imsak

To arabskie słowo oznacza rozpoczęcie codziennego postu. Jest to okres czasu, około 10 minut, przed rozpoczęciem modlitwy o świcie i kiedy ludzie, którzy zjedli suhoor, muszą przestać jeść.

Mosaharaty

Mosaharaty (pol.mosaharati) to osoba, która przechadza się po ulicach, budząc muzułmanów tuż przed świtem, aby mogli spożyć suhur. Ta tradycja nie wszędzie już jest obecna w obecnych czasach, ale można ją znaleźć jeszcze w niektórych obszarach Egiptu, Indonezji czy Syrii. Niektórzy używają bębnów, podczas gdy inni odmawiają modlitwy, aby obudzić śpiących.

15 słów które usłyszysz w ramadanie
Perkusista Khamees Abu Tubaila i jego świta przechadzają się alejkami Abu Zabi, aby obudzić ludzi i przygotować ich na całodzienny post.

Qada

Qada oznacza nadrobienie pominiętego obowiązku Muzułmanina. Podczas Ramadanu jest to zwykle określane jako 'ktoś, kto robi coś, aby zrekompensować brak postu’. Muzułmanie mają obowiązek pościć podczas ramadanu, chyba że są chorzy, podróżują, miesiączkują lub są w ciąży. Inne powody, dla których muzułmanin może potrzebować zrekompensować brak postu, to przypadkowe jedzenie lub picie lub choroba.

Kaffara

Kiedy muzułmanin opuszcza post z innych powodów, może być zmuszony do wykonania kary zwanej kaffara. Wymaga to od osoby poszczenia dodatkowych 60 dni. Jeśli nie są w stanie, muszą zamiast tego nakarmić 60 osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, serwując każdemu jeden przeciętny posiłek.

Salah

Salah to modlitwa. Muzułmanie mają obowiązek modlić się pięć razy dziennie – fajr (pol.fadżr) to modlitwa o świcie, dhuhr (pol.duhur) po południu, asr późnym popołudniem, maghrib (pol. magrib)to modlitwa o zachodzie słońca, a isha to także późna wieczorna. Podczas Ramadanu muzułmanie są zachęcani do odmawiania również tarawih – choć nie jest to obowiązkowe.

Tarawih

Modlitwy Tarawih odbywają się po isha. Są to długie modlitwy, zwykle odprawiane w zgromadzeniu w meczecie. Podczas każdego wieczornego tarawih imam wyrecytuje jedną z 30 części Koranu. To gwarantuje, że święta księga zostanie ukończona do końca ramadanu. Podczas gdy regularne modlitwy mogą trwać od pięciu do dziesięciu minut, tarawih może potrwać nawet godzinę.

Lajlat Al-Kadr

Ostatnie 10 dni Ramadanu uważa się za najświętsze, ponieważ uważa się, że był to okres, w którym pierwsze wersety Koranu zostały objawione Prorokowi Mahometowi przez anioła Jibrila (Gabriela). Uważa się, że Laylat Al Qadr, czyli noc przeznaczenia, jest jedną z nieparzystych nocy w ciągu ostatnich 10 dni. W tym okresie muzułmanie zwiększają swoją pobożność i mówi się, że czyny dobroci i nocne modlitwy odprawiane na Laylat Al Qadr są lepsze niż te, które odbywają się przez 83 lata.

Itikafi

Oznacza to odizolowanie się i poświęcenie na coś czasu. Podczas ostatnich 10 dni Ramadanu muzułmanie spędzają dni i noce w meczecie.

Eid Al Fitr

Eid Al Fitr to święto religijne, które świętuje koniec Ramadanu. Iftar jest pochodną fitr, co oznacza jeść lub przerywać post, więc Eid Al Fitr jest „świętem przerywania postu”. Post nie jest dozwolony podczas Id Al Fitr. Muzułmanie ofiarowują z tej okazji modlitwy Eid. Dzieci otrzymują nowe ubrania i prezenty. Rodziny gromadzą się na wspólnym świetowaniu, serwuje się tradycyjne potrawy.

Zakat i Zakat Al Fitr

Zakat jest jednym z pięciu filarów islamu. Oznacza to przekazanie pewnego procentu swojego majątku na cele charytatywne. Muzułmanie na całym świecie przekazują datki podczas miesiąca Ramadan. Zakat Al Fitr jest wypłacany przed modlitwą Eid Al Fitr pod koniec Ramadanu.

Podobało Ci się? Super:) Pint it!
15 słow które usłyszysz w Ramadanie